narzuta na łóżko

Przytulne style aranżacji wnętrz

Przytulna atmosfera mieszkań otula cię ciepłem, daje dobre samopoczucie, daje możliwość relaksu po ciężkim dniu i sprawia, że chcesz wracać do domu. Jeśli przebywanie we własnym domu jest dla ciebie niekomfortowe, warto pomyśleć o zmianie sytuacji. Istnieją szczególnie przytulne style aranżacji wnętrz, w których tworzenie przyjaznego, relaksującego otoczenia jest priorytetowe. Oto niektóre z nich, a także kilka prostych technik, które można wdrożyć nawet bez kosztownych remontów.

Podczas tworzenia wnętrza wskazane jest trzymanie się jednego stylu, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie będzie można połączyć wszystkich szczegółów. Podstawowe zasady nowoczesnego wzornictwa to prostota, elegancja i funkcjonalność. A przytulność można osiągnąć, umiejętnie umieszczając wystrój domu w przestrzeni. Zastanów się nad kilkoma najbardziej przytulnymi stylami dekoracji wnętrz domu.

Styl skandynawski

Styl skandynawski zakłada powściągliwość. Wnętrze utrzymane jest w jasnych kolorach, głównie bieli i beżu. Aby „ocieplić” chłód otoczenia, stosuje się kilka przytulnych szczegółów. Może to być koc z dzianiny, poduszki lub mały mebel.

W stylu skandynawskim główny nacisk kładziony jest na naturalne światło. Najlepiej, jeśli możesz zrobić panoramiczne okna, które zajmą większość ściany. Z reguły w stylu tym całkowicie rezygnuje się z zasłon, jeśli jednak nie pasuje to do twoich upodobań, to zdecyduj się na półprzezroczyste z lekkich materiałów. Do dekoracji wnętrza używa się naturalnych materiałów – surowego drewna, tekstyliów, szkła, metalu. Zastosowane meble są ergonomiczne, o ściśle określonych liniach. Detale dodają przytulności temu stylowi wnętrza: ramki na zdjęcia, poduszki na sofach, rośliny doniczkowe na oknach itp.

Styl prowansalski

Tworząc przytulne wnętrze w domu w stylu prowansalskim, podstawą są białe i jasnoszare kolory. Stosowane są również ciepłe pastelowe odcienie. Wśród materiałów wykończeniowych preferowane są materiały naturalne lub imitujące je. Ściany wykończone są w stylu antycznym – może to być tynk z efektem spękania lub szorstka cegła. Wykorzystywane są również sztucznie postarzane meble lub sztucznie postarzane elementy wyposażenia wnętrz. Atrakcyjne są sprzęty eksponujące elementy z kutego żelaza. Przytulność tworzy się za pomocą drobiazgów, takich jak słoiki do przechowywania produktów sypkich, zegary ścienne z francuskimi pejzażami, figurki na półkach, kinkiety na ścianach.

Styl współczesny

Dyskretny, funkcjonalny i jednocześnie przytulny, współczesny styl przywodzi na myśl luksusowe apartamenty z lat 60-tych. Idealnie nadaje się do mieszkań, w których remont nie wykonuje się od podstaw, gdyż pozwala łączyć standardowe meble z salonów wielko powierzchniowych oraz nietypowe elementy wyposażenia odziedziczone po rodzicach. Współczesność dobrze komponuje się z loftem. Możesz wykonać szorstką cegłę na jednej ze ścian, przymocować lampy przypominające latarnie uliczne lub pomalować ją graffiti. Takie celowe „zaniedbanie” uczyni wnętrze bardziej nowoczesnym, pozbawionym pretensjonalności i przepychu.

Co narusza komfort w domu

Przede wszystkim, aby stworzyć przytulne wnętrze domu w dowolnym stylu, potrzebujesz czystości. Porządek sprawia, że pobyt w pokoju jest komfortowy. Brudne ślady na ścianach i meblach, plamy wokół klamek i porozrzucane przedmioty nadają pomieszczeniu niechlujny wygląd. Ponadto jest kilka drobiazgów, które psują przytulną atmosferę:

• Pusta przestrzeń. Minimalizm jest dobry z umiarem. Zbyt dużo białej przestrzeni tworzy sterylny wygląd, a pokój wydaje się niezamieszkany. Jeśli pomieszczenie jest duże, meble można wyśrodkować. Doda to schludności i komfortu.
• Bogactwo ciemnych tonów we wnętrzu działa przygnębiająco na psychikę. Aby stworzyć przytulną tapetę do wnętrz domu, powinieneś wybrać jasne odcienie. Zapewni to nie tylko poczucie komfortu, ale także wizualnie powiększy przestrzeń.
• Jednolitość w wystroju pomieszczenia. Pokój urządzony w jednej kolorystyce wygląda stylowo, ale bardziej przypomina pokój hotelowy lub zdjęcie z czasopisma niż przestrzeń życiową. Kilka jasnych szczegółów doda oryginalności i osobowości.
• Słabe oświetlenie. Lepiej jest wybierać zasłony w jasnych odcieniach, aby światło słoneczne wpadało do pomieszczenia. Jeśli dobre naturalne światło nie jest możliwe, ważne jest, aby odpowiednio zorganizować sztuczne światło. Jedna lampa w pokoju może nie wystarczyć do stworzenia przytulnego wnętrza domu w dowolnym stylu. Oryginalna lampa podłogowa lub kinkiet ścienny pozwoli wygodnie spędzić wieczór z ulubioną książką, a zapalone świece stworzą romantyczny nastrój.
• Nieprzyjemny zapach. Oprócz dekoracji domu w przytulnym stylu, musisz zadbać o przyjemny zapach, aby stworzyć przyjazną atmosferę. Konieczne jest regularne wietrzenie pomieszczenia, pozbywanie się śmieci i zepsutego jedzenia na czas. Możesz użyć lekkiego, przyjemnego odświeżacza powietrza lub świec zapachowych.
• Niepasujące meble i wyposażenie stwarzają wrażenie bałaganu i bez smaku.
• Wiele niepotrzebnych rzeczy. Mnóstwo bibelotów i pamiątek tworzy bałagan i komplikuje proces sprzątania. To samo dotyczy trzymania rzeczy na widoku. Tworząc przytulne wnętrze domu w dowolnym stylu, pudełka i opakowania powinny być ukryte przed wzrokiem ciekawskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *