styl skandynawski w kuchni

Jak zaaranżować kuchnię w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski zdołał już rozkochać w sobie niemalże wszystkich Polaków. Zachwyciliśmy się bijącą od niego czystością, nowoczesnością i funkcjonalnością. Podobają nam się te proste białe wnętrza, w których pierwsze skrzypce grają prawdziwe drewniane meble i dodatki utrzymane raczej w stonowanej stylistyce. Aranżacja kuchni też może wyglądać znakomicie, jeżeli zostanie oparta na skandynawskich aranżacyjnych trendach. Mocno rozjaśnione i rozświetlone miejsce stanie się super praktyczną przestrzenią, która zachęci nas do tego, by spędzać w niej czas i jak najwięcej… gotować!

Design aranżacji

Oczywiście wszystkie aranżacje przygotowane w oparciu o zasady stylu skandynawskiego powinny nawiązywać do pewnych najważniejszych cech tego stylu. Przede wszystkim bardzo ważne jest to, by utrzymać ich prosty i niewymuszony wygląd. W stylu skandynawskim design aranżacji jest wręcz pewnym sensie surowy. Nie ma w nim miejsca na jakieś bardzo ciepłe i delikatne barwy, tak więc klasyczny róż jest zastępowany jasną szarością, a czerwień – kolorem niebieskim. Styl skandynawski jest też ściśle związany ze stylem minimalistycznym. Stosując go, nie można sobie pozwolić na wypełnianie aranżacji jakimikolwiek zbędnymi czy niepotrzebnymi rzeczami. Wszystko, co się w niej znajdzie, powinno się w niej znaleźć z jakiegoś określonego powodu.

Większe sprzęty AGD mogą oczywiście pozostać na wierzchu, ale te mniejsze – np. kuchenkę mikrofalową – warto jednak umieścić w zamkniętych szafkach, aby na pierwszy rzut oka w ogóle nie były one widoczne. Ten minimalizm, przestronność i prostota są najważniejszymi cechami każdej skandynawskiej aranżacji kuchni. Liczy się również to, aby wykorzystać w niej pewne konkretne materiały, takie jak naturalne drewno, ale też i klasyczne szkło. Oba te tworzywa wprost idealnie pasują do skandynawskich motywów stylistycznych, bo cudownie łączą się z typowymi dla nich barwami. Równie wskazany będzie pewien niewielki dodatek metalu. Akurat ten występujący w ciemniejszej barwie świetnie przełamie ogólną jasność wnętrza i sprawi, że projekt kuchni stanie się nieco ciekawszy.

Każdy sam musi jednak podjąć decyzję o tym, jak jego projekt kuchni ma ostatecznie wyglądać. Skandynawski styl zwykle przypada do gustu przede wszystkim osobom młodym, które przeważnie odchodzą od stosowania klasycznych i tradycyjnych rozwiązań, a właśnie szukają trendów bardziej nowoczesnych. Styl skandynawski znakomicie odnajdzie się też w małych kuchniach. To właśnie on prawie zawsze zdoła je optycznie powiększyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *