Jak zrobić świece zapachowe?
Świece zapachowe przeszły z miłego dodatku do domu do absolutnego must have. Oprócz aromatoterapii mają funkcje ozdoby domowej. Świece są na rynku obecne w każdej formie, kolorze, zapachu, mogą być eco-friendly, made in Poland , ale z każdym dodatkiem drożeją. Obecnie świeca zapachowa średniego rozmiaru kosztuje około 60/80zł, chociaż z całej produkcji najdroższy wychodzi słoiczek.
Okazuje się, że świece domowe pachną i palą się tak samo jak te sklepowe, a czas ich samodzielnej produkcji nie zajmie Ci więcej niż kilka godzin.
Aby zacząć produkcję własnych unikatowych świec potrzebujesz kilku składników i narzędzi. Koszt tego wszystkiego jest jednak nadal stosunkowo niski. Czego więc potrzebujesz?
- Wosk. To oczywiście podstawa świecy. W świecie świec istnieją trzy podstawowe ich typy:
Wosk parafinowy – najtańsza opcja na rynku, najczęściej spotykana w świecach sprzedawanych w sklepach. Nie jest jednak najlepszym wyborem, ponieważ może być potencjalnie toksyczna. Jeżeli preferujesz naturalne składniki, spójrz na dwie kolejne propozycje.
Wosk sojowy – najnowszy na rynku, naturalny, jednak droższy niż wosk parafinowy. Łatwo miesza się z barwnikami i aromatami.
Wosk pszczeli – kolejna alternatywa eco-friendly. Jest jednak zabarwiony na żółto i ma słodkawy zapach, przez co nie miesza się dobrze ani z barwnikami, ani z aromatami.
- Knoty. Warto sprawdzić czas palenia się knota – zły knot popsuje cały efekt twojej ciężkiej pracy.
- Olejki zapachowe. Z łatwością można znaleść je w sklepach internetowych, opcje zapachowe są liczne, a jeszcze liczniej można je zmieszać tworząc jedyny i niepowtarzalny zapach dla naszego domu.
- Barwniki do świec
- Dwa garnki, jeden większy, drugi mniejszy
- Słoik, kubek, albo coś jeszcze innego, w co możesz przelać wosk
- Nożyczki, przybór do mieszania
Jeśli masz już wszystko przygotowane, czas na sam proces produkcji.
Jak zrobić swoją własne świece zapachowe?
- Rozpuść wosk. Ilość wosku warto odmierzyć od słoika do którego mamy zamiar wlać naszą świecę. Wosk rozpuszczamy w małym garnuszku, który jest wsadzony do dużego garnka z gotującą się wodą. Jeżeli masz możliwość kontrolowania temperatury to jej najlepsza wartość podczas przelewania wynosi ok. 160 stopni Celsjusza.
- Przyklej do dna słoika knot. Jeżeli wybrałeś knot w formie sznurka warto jego luźny koniec przywiązać do patyczka, a go położyć na górze słoika. W ten sposób masz gwarancje że knot będzie wyprostowany i wyśrodkowany.
- Wymieszaj olejki zapachowe i barwniki z woskiem.
- Przelej wosk do słoika. Jeżeli wosk przy przelewaniu jest lekko ostudzony i zgęstniały daje nieestetyczny efekt bąbelka na wierzchu świeczki. Łatwo można sobie z tym poradzić rozstawiając suszarką część górną świeczki. Dzięki temu też świeczka uwolni trochę zapachu i podczas wąchania jej niezapalonej można już rozkoszować się jej zapachem.
- Poczekaj aż wosk się ostudzi, następnie obetnij knot do mieszczącej się w słoiku długości.
- Rozkoszuj się swoją świeczką!