jak zrobić świece

Jak zrobić świece zapachowe?

Świece zapachowe przeszły z miłego dodatku do domu do absolutnego must have. Oprócz aromatoterapii mają funkcje ozdoby domowej. Świece są na rynku obecne w każdej formie, kolorze, zapachu, mogą być eco-friendly, made in Poland , ale z każdym dodatkiem drożeją. Obecnie świeca zapachowa średniego rozmiaru kosztuje około 60/80zł, chociaż z całej produkcji najdroższy wychodzi słoiczek.

Okazuje się, że świece domowe pachną i palą się tak samo jak te sklepowe, a czas ich samodzielnej produkcji nie zajmie Ci więcej niż kilka godzin.

Aby zacząć produkcję własnych unikatowych świec potrzebujesz kilku składników i narzędzi. Koszt tego wszystkiego jest jednak nadal stosunkowo niski. Czego więc potrzebujesz?

 1. Wosk. To oczywiście podstawa świecy. W świecie świec istnieją trzy podstawowe ich typy:

Wosk parafinowy – najtańsza opcja na rynku, najczęściej spotykana w świecach sprzedawanych w sklepach. Nie jest jednak najlepszym wyborem, ponieważ może być potencjalnie toksyczna. Jeżeli preferujesz naturalne składniki, spójrz na dwie kolejne propozycje.
Wosk sojowy – najnowszy na rynku, naturalny, jednak droższy niż wosk parafinowy. Łatwo miesza się z barwnikami i aromatami.
Wosk pszczeli – kolejna alternatywa eco-friendly. Jest jednak zabarwiony na żółto i ma słodkawy zapach, przez co nie miesza się dobrze ani z barwnikami, ani z aromatami.

 1. Knoty. Warto sprawdzić czas palenia się knota – zły knot popsuje cały efekt twojej ciężkiej pracy.
 2. Olejki zapachowe. Z łatwością można znaleść je w sklepach internetowych, opcje zapachowe są liczne, a jeszcze liczniej można je zmieszać tworząc jedyny i niepowtarzalny zapach dla naszego domu.
 3. Barwniki do świec
 4. Dwa garnki, jeden większy, drugi mniejszy
 5. Słoik, kubek, albo coś jeszcze innego, w co możesz przelać wosk
 6. Nożyczki, przybór do mieszania

Jeśli masz już wszystko przygotowane, czas na sam proces produkcji.

Jak zrobić swoją własne świece zapachowe?

 1. Rozpuść wosk. Ilość wosku warto odmierzyć od słoika do którego mamy zamiar wlać naszą świecę. Wosk rozpuszczamy w małym garnuszku, który jest wsadzony do dużego garnka z gotującą się wodą. Jeżeli masz możliwość kontrolowania temperatury to jej najlepsza wartość podczas przelewania wynosi ok. 160 stopni Celsjusza.
 2. Przyklej do dna słoika knot. Jeżeli wybrałeś knot w formie sznurka warto jego luźny koniec przywiązać do patyczka, a go położyć na górze słoika. W ten sposób masz gwarancje że knot będzie wyprostowany i wyśrodkowany.
 3. Wymieszaj olejki zapachowe i barwniki z woskiem.
 4. Przelej wosk do słoika. Jeżeli wosk przy przelewaniu jest lekko ostudzony i zgęstniały daje nieestetyczny efekt bąbelka na wierzchu świeczki. Łatwo można sobie z tym poradzić rozstawiając suszarką część górną świeczki. Dzięki temu też świeczka uwolni trochę zapachu i podczas wąchania jej niezapalonej można już rozkoszować się jej zapachem.
 5. Poczekaj aż wosk się ostudzi, następnie obetnij knot do mieszczącej się w słoiku długości.
 6. Rozkoszuj się swoją świeczką!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *