lampy do salonu

Lampy i żyrandole do nowoczesnego salonu

Nowoczesny styl aranżacji wnętrz wyróżnia się przede wszystkim prostotą i minimalizmem. Pomieszczenia mają sprawiać wrażenie przestronnych i przejrzystych. Nie może jednak zabraknąć przykuwających wzrok dodatków. Jakie więc elementy oświetlenia nadadzą charakteru naszemu mieszkaniu?

Ponadczasowa lampa kryształowa

Lampa kryształowa to wprost idealny wybór do salonu. Dzięki dużej zdolności szkła kryształowego do odbijania światła, taki model lampy doda wnętrzu dynamiki. Do uzupełnienia modernistycznego wystroju doskonale sprawdzi się wisząca lampa kryształowa z niesymetrycznie rozłożonymi elementami, które przypominają spadające krople wody. Dobrym wyborem będzie także lampa o prostym, nieskomplikowanym okrągłym kształcie pasująca do ascetycznych, bardzo minimalistycznych wnętrz. Popularne są wiszące lampy z ozdobnym abażurem w kształcie walca lub prostokąta.

Żyrandol – czy pasuje do nowoczesnego wnętrza?

Żyrandole do salonu cechują się przeważnie sporymi rozmiarami i finezyjnym kształtem. Ten element po prostu musi przykuwać wzrok. Większość kryształowych żyrandoli jest zaprojektowana w klasycznym stylu i posiada pięć ramion, na których utwierdzone są źródła światła w kształcie świec lub małych lampek z abażurem. Pomiędzy nimi najczęściej utwierdzone są elementy dekoracyjne w postaci łańcuchów, wygiętych prętów lub wiszących kryształków. Żyrandole do salonu urządzonego w stylu modernistycznym powinny jednak posiadać nieco mniej skomplikowaną formę. Najczęściej wybieranymi modelami są żyrandole składające się z kilku prostych elementów. Elementy składające się na żyrandol są w kształcie kul, półkul lub walców. Ich powierzchnie często są metalizowane. Dominują kolory takie jak: biel, czerń, złoto, srebro i brąz. Ramiona żyrandola ułożone są względem siebie niesymetrycznie. Niektóre modele przypominają kształtem gałęzie drzew lub kiść winogron. Typowo modernistyczne lampy utwierdzone są do sufitu w kilku miejscach, tworząc efekt przestrzennego zygzaka. Najlepiej gdy kolor takiego żyrandola mocno kontrastuje z kolorem sufitu i ścian.

Wybór pojedynczej kryształowej lampy lub żyrandola powinien zależeć od stylu aranżacji salonu. Klasyczny żyrandol nie będzie dobrze komponował się z surowymi lub nawet industrialnymi wnętrzami, a prosta wisząca lampa nie do końca sprawdzi się w bogato ozdobionym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *