jak urządzić mały salon

Jak urządzić mały salon?

Wielu z nas uważa, że w małym wnętrzu nie da stworzyć się jednocześnie funkcjonalnego i wygodnego salonu. To nieprawda! Niezależnie od posiadanej powierzchni zawsze mamy możliwość urządzenia jej w sposób komfortowy, ale… To właśnie w przypadku niewielkiego metrażu należy trzymać się pewnych zasad, które sprawią, że unikniemy błędów aranżacyjnych. Posiadasz mały salon w bloku i jesteś ciekaw jak praktycznie go urządzić? Zatem musisz sprawdzić poniższe wskazówki, które Ci w tym pomogą!

Przede wszystkim funkcjonalność

Salon w małym mieszkaniu pełni zazwyczaj wiele ról. Za dnia to miejsce do wypoczynku dla właścicieli czy przyjmowania gości. Wieczorami – zmienia się w sypialnię. Dlatego też zanim zaczniemy kupować meble czy dodatki warto zacząć od tego ile dokładnie funkcji ma on pełnić. To już znacząco ułatwi nam dalsze działanie.

Meble do małego salonu

Meble stanowią niemalże podstawę każdej aranżacji wnętrz. Kluczową rolę pełnią także na małych powierzchniach. Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że im większa ich ilość, tym nasz mały salon będzie sprawiał wrażenie jeszcze mniejszego. A tego przecież chcemy uniknąć. Stąd też nie wszystko to co będzie się nam podobało możemy kupić. Przede wszystkim powinniśmy wybierać meble, które pełnią kilka funkcji. Odpowiednim przykładem są chociażby pufy, które jednocześnie mogą być także schowkami. Nie zapominajmy o meblach w zabudowie – szafy wnękowe to kolejny ciekawy sposób na funkcjonalne zagospodarowanie na niewielkich powierzchniach.

Na jaki kolor pomalować mały salon?

Odpowiedź na to pytanie pojawia się niezwykle często i to nie tylko w kwestii samego salonu. Stale usłyszymy tą samą radę – zawsze powinniśmy w takich sytuacjach stosować tylko i wyłącznie jasne kolory. To one sprawiają, że optycznie możemy powiększyć nasze wnętrze. Uniwersalnym rozwiązaniem jest tutaj klasyczna biel. Niektórzy mogą obawiać się pomalowania wszystkich ścian i sufitu na biało z lęku przed nudą. Nic bardziej mylnego! Daje nam to większe możliwości podczas zakupu dodatków. Choć z nimi także nie możemy przesadzać urządzając mały salon. Jeśli i to nie do końca nas przekonuje zawsze możemy zdecydować się na inne jasne odcienie.

Dekoracje w małym salonie

Jak już zostało wspomniane dekoracje do małych powierzchni powinny być dokładnie przez nas dobierane. Powinniśmy unikać sytuacji, w których na półce czy na parapecie pojawia się mnóstwo przeróżnych przedmiotów. Nie będzie wyglądało to estetycznie. Osiągniemy zupełnie inny efekt – goście pomyślą, że mamy cały czas bałagan, z którym nie potrafimy zrobić porządku. Dlatego rozwiązaniem jest tu minimalizm. Jeśli już będziemy chcieli zainwestować w pewne drobiazgi to warto, by współgrały one z resztą otoczenia.

Mały salon a wzory

Bywają trendy aranżacyjne, którym ciężko jest się nam oprzeć. Jednym z wielu mogą być wzory. Tych zazwyczaj powinno się unikać aranżując małe powierzchnie. Jeśli jednak chęć ich pojawienia się jest silniejsza to warto postawić jedynie na jeden wzór przewodni. Absolutnie należy unikać rozwiązań, kiedy w salonie miałoby się pojawić kilka wzorów, gdyż mogłoby to przytłoczyć wnętrze.

Kanapa do małego salonu

Temat umeblowania był już poruszony, ale kwestia spania to już zupełnie inna sprawa. W większości przypadków mały salon to także nasza sypialnia, a wtedy wybór kanapy ma ogromne znaczenie. Nie ulega wątpliwości, że najczęściej wybierana jest kanapa rozkładana. Dzięki niej w dzień mamy więcej miejsca, a na wieczór w szybki i prosty sposób możemy ją rozłożyć.

Aranżacja małego salonu jedynie na początku może wydawać się misją nie do spełnienia. Tak naprawdę istnieje wiele trików, które optycznie mogą powiększyć niewielkie powierzchnie. Nie zapominajmy o nowoczesnych rozwiązaniach czy meblach pełniących kilka funkcji na raz. Trzymając się powyższych wskazówek możemy urządzić mały salon z gustem i wygodą. Najważniejsze jest to byś pamiętał, że nieduże wnętrza mogą wyglądać na czasie i być funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *