rośliny cebulowe w ogrodzie

Czy warto sadzić rośliny cebulowe?

Kiedy zima powoli mija, śniegi topnieją, a poranne przymrozki stopniowo ustępują, chcielibyśmy zacząć cieszyć się nadchodzącą wiosną. Niestety, krajobraz jest nadal szary i brak mu tego, co charakteryzuje zbliżającą się porę roku – kolorów. Rośliny cebulowe, zwłaszcza te wczesne, doskonale sprawdzają się jako ożywienie monotonnego krajobrazu. Dzięki nim, na trawnikach stopniowo pojawiają się plamki o różnych barwach, a w ogrodach powoli da się wyczuć wiosnę. Warto zadbać o poprawę krajobrazu, bo piękny widok budzącej się do życia przyrody dodaje energii, której tak bardzo potrzebujemy po długiej i nieprzyjaznej zimie.

Rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną

Najwcześniej pojawiającymi się kwiatami są przebiśniegi, które w naturalnym środowisku podlegają ochronie, ale bez problemu można je zakupić w sklepach ogrodniczych. Mamy wtedy pewność, że pochodzą ze specjalnych, legalnie działających hodowli. Śnieżyczka przebiśnieg może być słabo widoczna – jej białe kwiaty są czasem niedostrzegalne na tle wciąż zalegającej pokrywy śnieżnej. Znacznie barwniejszą propozycją jest cebulica dwulistna o pięknych niebieskich kwiatach. Bardzo łatwo się rozrasta i doskonale prezentuje w każdym zakątku ogrodu. Jeżeli chodzi o popularne rośliny cebulowe to nie możemy zapomnieć o doskonale znanych krokusach, obejmujących wiele gatunków różniących się kolorem, kształtem, wielkością i miejscem naturalnego występowania. Najpopularniejszy z nich, krokus wiosenny (lub szafran wiosenny) często zdobi miejskie trawniki pokazując się w pełnej krasie wczesną wiosną. W wielu hodowlach występują odmiany krokusa, dzięki którym wysadzając tę roślinę, możemy cieszyć się całą paletą barw, jaką nam oferuje. Ten i inne gatunki roślin cebulowych idealnie sprawdzą się do wysadzenia na trawnikach. Jeszcze przed pierwszym koszeniem trawy nadziemna część rośliny obumrze, pozostawiają w ziemi cebule – gotowe do wykiełkowania w kolejnym roku.

Rośliny cebulowe są łatwe w uprawie i potrafią odwdzięczyć się niezaprzeczalnym urokiem. Warto zadbać, aby z każdą wiosną było ich coraz więcej. My cieszymy się ich pięknem, a dla wielu owadów zapylających, np. pszczół miodnych, są one kluczowe, by wydać na świat pierwsze wiosenne pokolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *