pszczoła w pyłku

Jak przygotować poidełko dla pszczół?

Jak każdy żywy organizm pszczoły do życia potrzebują wody. Jest im ona niezbędna nie tylko do przeprowadzania wszystkich procesów życiowych, ale również do regulowania temperatury w ulach. Niestety latem w Polsce często borykamy się z suszą, co powoduje wysychanie naturalnych zbiorników wodnych. Pszczoły często tracą dostęp do wody i giną. Możemy im pomóc, przygotowując poidełko i wystawiając je do ogrodu, na taras lub balkon.

O ile przygotowanie poidła dla ptaków jest bardzo proste, ponieważ wystarczy po prostu wlać wodę do miseczki, czy innego pojemnika, to już poidełko dla owadów wymaga nieco więcej pracy. W źle przygotowanym pojemniku z wodą pszczoły mogą się potopić, dlatego przy jego wykonywaniu trzeba przestrzegać kilku prostych zasad. Dowiedz się, jak przygotować bezpieczne poidełko dla pszczół.

Czy warto założyć poidełko dla owadów?

Bez pszczół, które zapylają większość roślin dziko rosnących i wiele uprawnych, załamie się cały ekosystem naszej planety, co zagrozi życiu na Ziemi. Dlatego, bezwzględnie warto chronić pszczoły i pomagać im w każdy możliwy sposób.

Wielu mieszkańcom miast wydaje się, że nie mogą w żaden sposób pomóc tym niewielkim owadom. Tymczasem każdy z nas może na balkonie, tarasie, w ogrodzie, a nawet na parapecie okiennym ustawić poidełko dla pszczół. Dzięki niemu owady będą miały odstęp do wody i unikną śmierci w czasie suszy.
Pszczoły potrzebują dużych ilości wody nie tylko w czasie letnich upałów, ale już od wczesnej wiosny, gdy w ulu jest najwięcej larw, a dorosłe pszczoły, aby zdobyć pożywienie, muszą często pokonywać znaczne odległości, ponieważ kwitnie jeszcze niewiele roślin.

Pszczelarze ustawiają w pobliżu uli wodę, aby ich pszczoły mogły zaspokoić pragnienie. Żyjąc w mieście, możemy z kolei, pomóc pszczołom z dzikich uli oraz pszczołom samotnicom. Pamiętajmy, że gdy zabraknie tych niewielkich owadów, zagrożone będzie również nasze życie, zróbmy więc wszystko, co w naszej mocy, aby im pomóc. Przygotowanie poidła dla pszczół jest proste i tanie. Zdecydowanie warto to zrobić i zachęcić do tego również sąsiadów, rodzinę oraz znajomych.

Jak przygotować poidełko dla pszczół?

Pszczoły, aby się napić, muszą mieć miejsce do bezpiecznego wylądowania. Dlatego w poidełku dla nich tak ważny wkład w postaci kamieni, drewna, czy piasku. Musi on wystawać ponad powierzchnię wody na tyle, aby owady mogły bezpiecznie usiąść bez ryzyka utopienia się. Należy również pamiętać o regularnej wymianie wody na świeżą oraz czyszczenie pojemnika, ponieważ zabrudzony może stać się rezerwuarem groźnych dla owadów bakterii.

Do wykonania poidełka dla pszczół będą nam potrzebne:

  1. Pojemnik.
    Najlepiej, aby było to płaskie naczynie wykonane z naturalnego materiału na przykład ceramiki, kamienia, czy drewna, ale jeśli nie mamy nic innego, to sprawdzi się również płaski plastikowy pojemniczek.
    Może to być na przykład:
  • podstawek do kwiatów,
  • niewielki talerzyk,
  • płytka miseczka,
  • drewniana deseczka ze żłobieniami lub wgłębieniami.
  1. Wkład.
    Potrzebne jest też coś, na czym owady będą mogły bezpiecznie wylądować, usiąść i zaspokoić pragnienie.
    Sprawdzą się przykładowo:
  • kamienie,
  • piasek,
  • keramzyt,
  • żwirek,
  • drewienka,
  • słoma,
  • gąbka florystyczna,
  • mech.
  1. Woda.
    Do poidełka najlepiej nalać deszczówki. Jeśli to niemożliwe, to sprawdzi się oczywiście również zwykła woda kranowa. Jeżeli jest bardzo twarda, zaleca się je uprzednie przefiltrowanie na przykład w prostym dzbanku z filtrem.
    Do naczynia nalewamy tyle wody, aby wkład w postaci kamieni lub innego materiału był wyraźnie wynurzony. Pamiętajmy o codziennej wymianie wody w poidełku na świeżą.

Pszczoły stanowią niezbędny element ekosystemu, bez którego nie możemy funkcjonować. Zapylają one ponad 90% gatunków dziko rosnących roślin i ponad 30% tych uprawnych. Niestety pszczoły masowo wymierają. Jest to spowodowane między innymi stosowaniem pestycydów w uprawach, zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, oraz suszami. Pamiętajmy, że każda pszczoła jest cenna.

Pszczołom możemy pomóc, nie tylko przygotowując dla nich poidełka, ale również siejąc łąki kwietne w naszych ogrodach, sadząc na balkonach i tarasach obficie kwitnące gatunki kwiatów, zdecydowanie ograniczając koszenie trawników oraz dzikich łąk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *