mała kuchnia

Wydobądź jak najwięcej z małej kuchni

Jest niewiele rzeczy, które są wyżej na liście nabywców domu niż wspaniała kuchnia. A podczas pośpiechu w ciasnej, przepełnionej kuchni masz mnóstwo czasu, aby wymyślić swoją listę życzeń wykończeń i urządzeń. Idealnie jest to kuchnia z dużą ilością miejsca i wystarczająco dużą lodówką, aby pomieścić świeże artykuły spożywcze, wstępnie przygotowane posiłki i dużo resztek. Miałaby wyspę do wygodnego siedzenia gości i, oczywiście, mnóstwo naturalnego światła i mnóstwo uroku. Aha, drewniane podłogi też byłyby świetne. Zimą płytki stają się zimne.

Kluczem do uzyskania największego efektu małej powierzchni jest maksymalizacja każdego centymetra powierzchni użytkowej. Na przykład możesz nie być w stanie uzyskać szerszego zlewu, ale prawdopodobnie możesz znaleźć głębszy model, aby odzyskać trochę miejsca. Takie sztuczki pomogą ci odmienić kuchnię.

Minimalizacja bałaganu

Twoja mała kuchnia może nie pomieścić gigantycznej lodówki lub sześciopalnikowej kuchenki, ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić ją modną i funkcjonalną przestrzenią. Najważniejszym aspektem dekoracji małej kuchni jest minimalizacja bałaganu. Oznacza to pozbycie się przedmiotów, których nie używasz regularnie, w szczególności małych urządzeń i specjalnych narzędzi kuchennych, które zajmują cenne miejsce w szufladzie. Wszystko musi mieć miejsce, w którym żyje i musi być przywrócone po każdym użyciu.

Świetną sztuczką przy dekorowaniu małych kuchni jest używanie otwartych półek zamiast szafek. Lub możesz zastąpić drzwi górnych szafek szklanymi drzwiami i pomalować tył szafek tym samym kolorem co ściany. Rząd górnych szafek może wywoływać klaustrofobię w małej przestrzeni, więc posiadanie otwartej przestrzeni nad poziomem oczu zapobiega odczuwaniu, że pomieszczenie się zamyka. Jedynym minusem jest to, że półki są uporządkowane i jednolicie udekorowane, aby uniknąć zaśmiecania.

Kolory kuchni

Możesz zrobić wiele z kolorem, aby mała kuchnia wydawała się bardziej przestronna. Wszystkie białe szafki, ściany i blaty nadają niewielkiej kuchni wrażenie przestronności. Aby jednak przestrzeń nie wydawała się zbyt wyprana, możesz dodać kolor i teksturę do akcesoriów, takich jak naczynia, zasłony i dywaniki. Jeśli wolisz nieco więcej kolorów, fajne odcienie sprawiają, że ściany wydają się cofać, dzięki czemu pokój wydaje się większy niż jest. Po prostu spróbuj utrzymać ściany, podłogę, szafki i blaty w tej samej palecie kolorów. Spowoduje to zawiązanie wszystkiego bez przeciążania przestrzeni.

Kluczem do dobrego projektu kuchni jest pamiętanie o trójkącie. Trójkąt składa się z trzech głównych obszarów roboczych w kuchni: zlewu, kuchenki i lodówki. W przypadku małych kuchni konfiguracja w kształcie litery U lub kuchnia jest zwykle najbardziej wydajna pod względem miejsca z uwzględnieniem trójkąta. Kuchnie są ustawione w linii prostej po obu stronach ściany, zwykle z umywalką i lodówką po jednej stronie i kuchenką po drugiej. Są super wydajne i faktycznie preferowane przez wielu profesjonalnych szefów kuchni. Jedynym minusem jest to, że korytarz pośrodku to także obszar ruchu przez kuchnię, więc rzeczy mogą być trochę zatłoczone. Jeśli pozwala na to miejsce, kuchnie w kształcie litery U są idealne dla rodzin, które spędzają razem dużo czasu w kuchni.

W małych kuchniach ważne jest, aby omijać urządzenia o dużych rozmiarach i znajdować te, które pasują do skali pomieszczenia.

Istnieje wiele wydajnych modeli, które zostały zaprojektowane specjalnie w celu maksymalizacji wykorzystania w małych kuchniach. Dotyczy to również urządzeń nablatowych. Jeśli Twoja mała kuchnia jest zestawem kuchennym, upewnij się, że urządzenia są równo z szafkami i ladami. Ta wizualna sztuczka daje wrażenie ciągłej linii, która porusza oko do przodu i sprawia, że ​​przestrzeń wydaje się większa.

Jak wspomnieliśmy, kluczem do udanego planu przechowywania małych kuchni jest maksymalizacja dostępnej przestrzeni. Pierwszym krokiem jest rozejrzenie się za niewykorzystaną przestrzenią. Prawdopodobnie obok lodówki jest przerwa. Jeśli możesz wycisnąć z niej 20-30 cm, możesz zainstalować rozkładaną spiżarnię, która doskonale nadaje się do przechowywania konserw i przypraw, które zajmują dużo miejsca w szafkach. Puste ściany stanowią również doskonałe miejsce do przechowywania. Garnki i patelnie można zawiesić, a także przybory kuchenne, a nawet filiżanki kawy i kubki do herbaty.

Półki

Kolejnym elementem na liście magazynu jest zwiększenie miejsca na półce. Półki, półki i więcej półek są niezbędne do znalezienia miejsca na wszystkie artykuły kuchenne. Możesz zawiesić półki na ścianach lub umieścić wolnostojące półki w kawałkach wolnej przestrzeni na podłodze. Przegrody i półki w szafkach często maksymalizują przechowywanie dużych przedmiotów, takich jak garnki i patelnie oraz arkusze ciastek. Wyciągane półki to świetny sposób na przechowywanie mniejszych przedmiotów w głębokich szafkach.

Przestrzeń na blaty jest często cenna w małych kuchniach, więc im mniej rzeczy żyje na blacie, tym lepiej. Zapomnij o blacie na przyprawy i przechowuj słoiki z przyprawami w szafce. Kupuj małe urządzenia, takie jak otwieracze do puszek i piekarniki tostowe, które montowane są pod szafkami i można je w razie potrzeby wyciągnąć. Narzędzia kuchenne, takie jak składane sitka i składane półki na naczynia, są świetną inwestycją dla małych kuchni. Można je szybko wyciągnąć w razie potrzeby i przechowują płasko, dzięki czemu zajmują znacznie mniej miejsca w szafce lub szufladzie.

Oczywiście, jeśli będziesz gotować lub piec dużo, najprawdopodobniej zabraknie Ci miejsca, bez względu na to, jak przebiegły jesteś. W takich czasach musisz po prostu myśleć nieszablonowo. Raz w roku świąteczne potrawy i patelnie można przechowywać pod łóżkiem wraz z odzieżą sezonową. Jeśli używasz kuchenki mikrofalowej częściej niż piekarnika, nie zapomnij o tym głównym miejscu do przechowywania. Niewykorzystany piekarnik jest doskonałym miejscem na garnki, patelnie i blachy do ciastek.

Sprzęty w kuchni często się brudzą pod wpływem użytkowania. Regularne czyszczenie sprawi, że posłużą one dłużej. Płyn do mycia piekarnika ułatwi Ci sprzątanie, a Twoja kuchnia będzie lśnić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *