styl prowansalski

Styl prowansalski jako inspiracja do aranżacji wnętrz

Styl prowansalski nieustannie króluje w wielu gustownie urządzonych wnętrzach. Zazwyczaj jest on kojarzony ze słońcem oraz aromatycznym zapachem lawendy. Urządzone w ten sposób pomieszczenia dają mnóstwo poczucia swobody, lekkości oraz relaksu. Dziś wbrew pozorom styl prowansalski charakteryzuje się nie tylko bielą, lecz także wieloma barwami pastelowymi.

Skąd pochodzi styl prowansalski?

Ten niezwykle modny styl wywodzi się z Prowansji, położonej w południowej Francji. Dziś króluje on w wielu nowocześnie urządzonych wnętrzach. Meble charakterystyczne dla stylu prowansalskiego cechuje bardzo oryginalna ornamentyka. Zazwyczaj są one tłoczone lub frezowane i cechują się rzeźbiarskimi motywami nawiązującymi najczęściej do bardzo popularnych w rejonie Prowansji gałązek oliwnych, lawendy oraz winorośli.

Dla tego stylu charakterystyczne są meble w kolorze naturalnego drewna lub nieco rozbielone, a często także pomalowane na ciepłe, pastelowe barwy. A jeszcze piękniej poszczególne szafki się prezentują, jeśli zostaną przyozdobione ozdobami z gliny, ceramiki, metalu czy też szkła.

Na kanapie czy sofie koniecznie powinny znajdować się poduszki odziane w bawełniane poszewki. A na stole czy ławie niezwykle oryginalne prezentują się lniane obrusy oraz serwetki z wyraźnym, grubym splotem.

Elegancki salon z aneksem w stylu prowansalskim

Obecnie styl prowansalski jest niezwykle modny i można go spotkać w wielu nowoczesnych wnętrzach. Posiadacze nowoczesnych mieszkań, którzy mają w swym mieszkaniu salon połączony z aneksem kuchennym i którzy to chcą zaakcentować w tym wnętrzu styl prowansalski powinni zdecydować się na zakup jednolitego kompletu mebli. W aneksie kuchennym warto zrezygnować z popularnych płytek ceramicznych i pozwolić sobie na drewnianą podłogę wykonaną z dobrze zaimpregnowanego drewna. Niezwykle pięknie stylowe, drewniane meble komponują się także z płytkami imitującymi deski. Najpopularniejszym rozwiązaniem, charakterystycznym dla tego stylu są białe meble z drewnianymi czy też kamiennymi blatami.

Z kolei w salonie na podłodze wykończonej szerokimi, drewnianymi deskami powinna koniecznie znajdować się wygodna sofa, która będzie stanowić centralny punkt tego wnętrza. A żeby jeszcze bardziej dobitnie podkreślić styl prowansalski warto obok niej ustawić ludwikowskie fotele oraz niewielki stolik kawowy na pięknie wyrzeźbionych nóżkach. Warto także zadbać o to, aby na stoliku znajdował się zawsze wazon inspirowany chińską porcelaną w delikatne wzory, w którym będą znajdować się lilie, piwonie czy polne kwiaty.

Idealnym dopełnieniem całej aranżacji będzie ustawiony w kącie salonu biały stół z krzesłami. Z kolei centralną ścianę warto przyozdobić dużym, stylowym lustrem. W tak urządzonym wnętrzu można pozwolić sobie każdego dnia na relaks o wypoczynek w niezwykle przyjemnym klimacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *