okrągły stół do jadalni

Wokół stołu

Kreuje ciepły, rodzinny nastrój i jest najważniejszym miejscem w domu. Spotykamy się przy nim podczas posiłków, przyjmujemy gości, celebrujemy uroczystości. Ustawiamy go zazwyczaj na środku pokoju, bo stół to centrum domowego życia. I warto zadać sobie trochę trudu, by wybrać taki, z którego będziemy zadowoleni.

Tradycyjny czy nowoczesny?

Styl stołu powinien być oczywiście dopasowany do aranżacji naszego wnętrza oraz do indywidualnych potrzeb. Ci, którzy mają tradycyjne gusta, zapewne zdecydują się klasyczny stół z drewna. Większość drewnianych modeli sprawdzi się zresztą w każdym typie wnętrza. Wybierając stół, nie warto przesadnie oszczędzać – pamiętajmy, że to mebel wyjątkowo często używany. Powinna to być zatem solidna, stabilna konstrukcja z drewna dobrej jakości, która odpowiednio konserwowana, przetrwa w dobrym stanie długie lata.

Z kolei zwolennicy nowoczesnych rozwiązań mogą wybierać z całej masy wyszukanych projektów, wykonanych z najrozmaitszych materiałów. Znajdą niebanalne, designerskie modele stołów ze szkła, chromu, stali, mas plastycznych. Tak stół, otoczony krzesłami w podobnej stylistyce, będzie na pewno stanowił efektowny punkt jadalni czy salonu.

stół do jadalni z krzesłami

Prostokątny czy okrągły?

Przy wyborze stołu liczą się nie tylko względy estetyczne. Zakup warto starannie zaplanować, biorąc po uwagę zarówno nasze potrzeby, jak i kształt czy wielkość pomieszczenia, w którym stół ustawimy. Nie może on przytłoczyć małego pokoju, ale powinien też być wygodny w użytkowaniu. Zanim kupimy stół, sprawdźmy wcześniej, ile osób się przy nim pomieści, czy wszyscy będą mogli swobodnie odsuwać krzesła, a przy jedzeniu nie zawadzać sąsiadom. Minimum przestrzeni przy stole to ok. 60 cm na osobę, które pozwolą na swobodne biesiadowanie.

Pamiętajmy też, że duże znaczenie praktyczne ma kształt blatu. Przyjazne i bardzo lubiane stoły owalne czy okrągłe potrzebują dużo więcej miejsca niż prostokątne. Nie można ich dosunąć do ściany, więc do małej jadalni czy kuchni nie będzie to dobry wybór. Lepiej wtedy zdecydować się na stół prostokątny, ewentualnie wybrać model rozkładany albo wyposażony w dodatkowe blaty. Złożony, będzie niewielki, zgrabny i nie przytłoczy małego pomieszczenia. Pamiętajmy tylko, że takie modele są odrobinę mniej stabilne.

Warto również dopasować stół do potrzeb domowników. Jeżeli w domu są dzieci, raczej nie sprawdzą się w nim modele szklane, na których widać wszystkie zabrudzenia. Wybierzmy drewniane albo z laminowanym blatem, który łatwo wyczyścić. Bezpieczniejsze dla dzieci będą też stoły z zaokrąglonymi rantami, pozbawione ostrych narożników i krawędzi. Bez kłopotu znajdziemy również takie wersje, bo oferta producentów jest tak wielka, że łatwo dobierzemy stół idealny, dokładnie na miarę naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *