ograniczenie wpatrywania w ekrany

Jak ograniczyć czas wpatrywania się w ekran telewizora i smartphona?

Zbyt długo przed telewizorem, zbyt często przed ekranem smartphona – to niestety codzienna rzeczywistość każdego z nas. Mamy świadomość, iż zbyt długie wpatrywanie się w ekran nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Równocześnie nie potrafimy poradzić sobie z tym specyficznym, współczesnym uzależnieniem. Jak zredukować liczbę godzin spędzanych przed ekranami – dla lepszego zdrowia i samopoczucia?

Klika pomysłów na ograniczenie wpatrywania się w ekrany

Istnieje kilka sposobów, by ograniczyć czas poświęcony na telewizję czy internet. Część z nich wymaga samozaparcia, część zaś… to stosunkowo proste triki, które pomogą ci w łatwy sposób walczyć z przyzwyczajeniem.

  1. Nie oglądaj telewizji w łóżku. De facto nic nie stoi na przeszkodzie, byś pochłonęła kolejny odcinek serialu w tym samym pomieszczeniu, gdzie śpisz – ale rób to przed rozpoczęciem wieczornych rytuałów kąpieli i kładzenia się do łóżka. Oddziel czas na telewizję i czas na sen wyraźną granicą. W przeciwnym przypadku, nauczysz się zasypiać przy telewizorze.
  2. Ustaw anty-budzik. To normalne, że twój budzik ustawiony jest na szóstą czy siódmą rano – ale dlaczego nie spróbować ustawić go na jedenastą wieczór? Tym razem jednak niech będzie to ostateczny czas, po którym wyłączasz telewizor i kładziesz się spać. Jeśli masz problem z samodyscypliną – narzuć sobie takie właśnie ograniczenie.
  3. Nie ładuj telefonu w sypialni. Zasada jest prosta: jeśli nocą telefon podłączony jest do ładowarki w tym pokoju, w którym śpisz – z pewnością ulegniesz pokusie sprawdzenia wiadomości i wpisów znajomych przed snem. Odstawiając telefon do innego pomieszczenia, uczysz się żyć bez niepotrzebnego zerkania na ekran w każdej chwili dnia.
  4. Jedz posiłki bez telewizji i telefonu. To wyzwanie, które z pewnością wymaga nieco samozaparcia, ale jest bardzo ważne dla naszej „higieny umysłowej”. Skup się na smaku oraz – idealnie – na rozmowie z domownikami. Zaczynając od posiłków, możesz rozpocząć wyznaczanie w swoim dniu kolejnych stref bez ekranów.
  5. Wróć do radia. Zapewne telewizor często towarzyszy ci w trakcie sprzątania, pracy czy nauki. O czym jednak zwykle zapominamy – nawet mimowolnie i nieświadomie telewizja angażuje dwa zmysły: wzrok i słuch. Skoro potrzebujesz czegoś „w tle”, może lepsze będzie radio lub serwisy streamingowe z muzyką? Wyeliminowanie urządzenia, które angażuje i niepotrzebnie zajmuje twój zmysł wzroku to duży krok naprzód.
  6. Zasubskrybuj newslettery. Jeśli poszukujesz codziennie w internecie określonych treści i informacji, możesz zaoszczędzić sporo czasu przed ekranem, jeśli pozwolisz, by tę selekcję wykonał za ciebie ktoś inny. Poszukaj zatem newsletterów czy ciekawych podsumowań newsów dnia i zasubskrybuj je. To co najmniej kilka minut dziennie mniej na niepotrzebne przesiewanie wartościowych treści.
  7. Znajdź sobie domowe hobby. To z pewnością najtrudniejszy, ale chyba najbardziej wartościowy punkt. Telewizja i internet pochłaniają nasz wolny czas, bowiem są wygodne i proste „w konsumpcji”. Warto więc znaleźć coś, co da nam więcej radości i satysfakcji. Niech to będzie malowanie, szydełkowanie czy przydomowy warsztat. Spróbuj zająć swój mózg i ręce czymś kreatywnym, oryginalnym i angażującym. Wówczas uświadomisz sobie, jak nierzadko płytką rozrywką było spędzanie godzin przed ekranem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *