Rolety do sypialni – jakie wybrać?
Aby się dobrze wyspać, potrzeba wielu czynników. Jednym z nich są odpowiednio zaciemnione okna, w czym pomogą rolety. Jakie wybrać do sypialni, by spełniły swoje zadanie?
Jakie rolety do sypialni wybrać
To, jakie wybierzemy rolety, zależy w dużej mierze od stylu wnętrza, ale również od tego, ile wpada do niego światła i po której stronie świata znajduje się okno. Różne materiały i sposoby wykonania rolet zapewniają różne stopnie przepuszczalności światła. Zatem warto przemyśleć, jakie rolety do sypialni wybrać, i poznać różne ich typy.
Rolety dzień i noc
Od kilku lat coraz większą popularność zyskują rolety dzień i noc. Co to takiego i jak działają? Są one klasycznie regulowane poprzez przesuwanie w górę i w dół, z tą różnicą, że rolety dzień-noc składają się jakby z dwóch warstw materiału, złożonych naprzemiennie z przezroczystych i nieprzepuszczających światła poziomych pasów. Gdy przesuwamy dwie warstwy względem siebie zaciemniające pasy mogą nachodzić na siebie – wtedy światło z okna przedostaje się między nimi – albo być ułożone naprzemienne, tak by razem blokowały całe światło z zewnątrz. Nazwa rolety dzień i noc bierze się stąd, że w prosty sposób możemy regulować je tak, by w pomieszczeniu było ciemno jak w nocy lub jasno jak w dzień.
Takie rolety do sypialni nadadzą się przede wszystkim wtedy, gdy okno znajduje się od wschodu i słońce pada z niego wprost na łóżko, budząc nas, zwłaszcza latem, zbyt wcześnie. Ucieszą się z takiego rozwiązania także osoby pracujące na zmiany oraz cierpiące na częste bóle głowy i migreny – możliwość zaciemnienia sypialni pozwoli przespać się w dzień.
Estetom podpowiadamy, że rolety dzień-noc pasują znakomicie do nowoczesnych i minimalistycznych wnetrz, będą dobrze wyglądać w mieszkaniach w bloku. Najpopularniejsze ich koloru do czerń oraz biel, ale można spotkać też inne, w tym nie tylko odcienie ecru i brązy.
Rolety rzymskie
Od klasycznych różnią się sposobem podnoszenia, a także tym, że zazwyczaj wykonane są z jasnego, częściowo przepuszczającego światło materiału. Są one bardzo efektowne i pasują zwłaszcza do romantycznego bądź rustykalnego wystroju mieszkania. Rolety rzymskie nie dadzą takiego zaciemnienia jak rolety dzień i noc, jednak i one zapobiegną wpadaniu ostrych promieni słońca wprost na naszą twarz. Maksymalnie opuszczone rolety rzymskie sprawia, że światła do środka wpada mniej i jest one bardziej miękkie. Sprawdzą się wtedy, gdy główną funkcją, na której nam zależy, nie jest zaciemnienie, a osłonięcie się przed wzrokiem sąsiadów z naprzeciwka lub przechodniów, gdy mamy mieszkanie na parterze bądź dom tuż przy ulicy. Z walorów rolet rzymskich ucieszą się także osoby, które co prawda i tak stają razem ze słońcem albo potrafią spać bez całkowitej ciemności, ale nie lubią, gdy światło z okna jest ostre i padające wprost. Ten typ materiałowych rolet wspaniale zmiękcza światło i pomoże rozpoczynać dzień łagodnie.
Klasyczne rolety
Nie są może tak efektowne jak rolety rzymskie ani tak wszechstronne jak rolety dzień i noc, ale wciąż mają wiele zalet. Bardzo dobrze spełniają swoją funkcję, regulując ilość wpadającego światła oraz chroniąc domowników i wnętrze przed wścibskim wzrokiem. Kolejną zaletą, którą trudno przecenić, jest dostępność bardzo szerokiej gamy kolorystycznej. To sprawia, że rolety klasyczne można dobrać do każdego wnętrza, mogą być w nim intensywnie kolorowym akcentem albo dopełniać je delikatnie. Dzięki prostej formie i możliwości wyboru dowolnego praktycznie koloru świetnie pasują do pokoi dziecięcych i młodzieżowych. Jako rolety do sypialni zapewniają dobre zaciemnienie – im ciemniejsza roleta, tym większe. Są także bardzo proste w obsłudze i dają się montować zarówno na ścianie ponad oknem, jak i na skrzydłach okiennych.
Rolety zewnętrzne
To już wyższy poziom zaawansowania. Są droższe i trudniejsze w montażu niż rolety wewnętrzne (montaż rolet trzeba przy nich zlecić profesjonalnej firmie), ale też zapewniają większy niż one stopień izolacji. Rolety zewnętrzne do sypialni to rozwiązanie na lekki sen i mieszkanie w hałaśliwej okolicy. Gdy są opuszczone, nie dociera do nas nie tylko światło, ale i wielkość dźwięków zza okna.
Jeżeli ich założenie jest możliwe na naszym budynku i mamy na to środki, mogą uczynić sypialnię azylem całkowicie odciętym od świata na zewnątrz.