okno

Oczyszczacz powietrza – 5 często zadawanych pytań

Oczyszczacz powietrza to kompaktowy sprzęt AGD, który stanie się naszym sprzymierzeńcem w walce o czystość powietrza w domu. Osoby, które zdecydowały się na jego zakup, zadają wiele pytań dotyczących jego prawidłowego użytkowania. Dzisiaj rozwiejemy wątpliwości, odpowiadając na najpopularniejsze z nich.

Czy wystarczy jeden oczyszczacz powietrza na całe mieszkanie?

Oczyszczacze powietrza mają określoną wydajność pracy – zazwyczaj dostosowane są do wielkości pomieszczenia. Urządzenie przeznaczone do pokoju o metrażu 20 m2, nie będzie w stanie usunąć zanieczyszczeń z mieszkania o powierzchni 100 m2. Pamiętajmy, że drzwi, ściany, zakamarki i wąskie korytarze uniemożliwiają swobodną cyrkulację powietrza. Właśnie dlatego kupuje się oczyszczacz powietrza do jednego pomieszczenia, a nie całego mieszkania.

Jak długo powinien działać oczyszczacz powietrza?

Jeżeli zależy nam na skutecznym usuwaniu zanieczyszczeń, oczyszczacz powietrza powinien pracować non-stop, 24 godziny na dobę. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że powietrze w naszym pomieszczeniu jest wolne od zanieczyszczeń. Osoby, które martwią się, że oczyszczacz pracujący przez cały czas narazi je na większe zużycie energii elektrycznej, powinny zainwestować w model z czujnikami zanieczyszczeń. Gdy czujniki wykryją stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, oczyszczacz się uruchomi, aby je usunąć, a następnie automatycznie się wyłączy.

Oczyszczacz powietrza a otwarte okno

Czy oczyszczacz powietrza może pracować przy otwartym oknie? Oczywiście, może pracować przy otwartym oknie, ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jego praca nie będzie tak skuteczna i wydajna jak w zamkniętym pomieszczeniu. Stały napływ powietrza przez otwarte okno sprawi, że urządzenie będzie musiało pracować na zwiększonych obrotach, aby pozbyć się ciągle napływających zanieczyszczeń powietrza.

Gdzie postawić oczyszczacz powietrza?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, oczyszczacz powietrza ma ograniczoną wydajność. Właśnie dlatego przed zakupem urządzenia powinniśmy się dobrze zastanowić, w którym miejscu go ustawimy. Jednym z najczęściej wybieranych pomieszczeń dla oczyszczaczy powietrza jest sypialnia. Ustawiając urządzenie blisko łóżka, zapewnimy sobie czystość powietrza nawet w nocy. Oczyszczacz możemy ustawić też w pokoju dziecka, w salonie, a także w salonie połączonym z kuchnią. Ogólnie uważa się, że oczyszczacz powietrza powinien znaleźć się w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Istnieje również możliwość przenoszenia urządzenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Przykładowo jeśli w dzień spędzamy więcej czasu w salonie, oglądając telewizję, rozmawiając czy spożywając posiłki, możemy tam ustawić oczyszczacz. Natomiast na noc przenieść go do sypialni, by zadbał o czystość powietrza podczas naszego snu.

Jak często trzeba wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie do oczyszczaczy powietrza, ale nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwość wymiany filtrów będzie uzależniona od ich rodzaju, a także od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Niektórzy producenci zalecają wymieniać filtry jeden raz na 6 miesięcy, inni co 2 lata, a jeszcze inni opracowali specjalną technologię, dzięki której filtry są w stanie skutecznie pracować przez 10 lat. Warto zatem stosować się do zaleceń producenta i wymieniać filtry tak często, jak napisano w instrukcji obsługi. Może się jednak zdarzyć tak, że w miastach smogowych, w których jest duża ilość zanieczyszczeń, filtry w oczyszczaczu trzeba będzie wymieniać częściej, niż zaleca producent, co z pewnością narazi nas na dodatkowe koszty. Natomiast jeżeli w mieście powietrze jest stosunkowo dobrej jakości, czasami filtry mogą posłużyć nam nawet dłużej. Jeżeli chcemy mieć pewność, kiedy należy wymienić filtr w oczyszczaczu, powinniśmy zakupić urządzenie, które ma wbudowane wskaźniki wymiany filtra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *