storczyk

Jak pielęgnować storczyki?

W ostatnich latach na popularności zyskują. Są to pięknie wyglądające rośliny, które idealnie nadają się na prezent. Orchidee dostępne są w wielu odmianach i barwach. Kiedyś storczyki można było kupić jedynie w kwiaciarniach, a teraz dostępne są w wielu marketach. Najpopularniejsza i najłatwiej dostępna odmiana storczyka to falenopsis. Poszczególne odmiany orchidei różnią się od siebie wyglądem i kolorem kwiatów, a także wielkością.

Jak pielęgnować storczyki?

Storczyki to dość mało wymagające rośliny ozdobne, a jednocześnie są bardzo dekoracyjne. Największym błędem w pielęgnowaniu orchidei jest zbyt częste podlewanie, które prowadzi do gnicia korzeni. Roślina bez żywych korzeni ma małe szanse na przeżycie. Storczyki podlewamy raz na tydzień lub dwa. Przezroczyste doniczki pozwalają nam obserwować korzenie, a dzięki temu będziemy wiedzieć kiedy podlać roślinę. Storczyka możemy podlać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to namoczenie go w misce z wodą przez około 5 minut. W tym czasie roślina pobierze potrzebną wodę i podłoże stanie się wilgotne. Druga metoda polega na tym, że trzymamy doniczkę nad zlewem i podlewamy storczyka. W ten sposób korzenie nie będą stały w wodzie, co zapobiegnie ich gniciu. Orchidee potrzebują specjalnego podłoża przeznaczonego właśnie dla nich. Składa się ono z kory i włókna. Podłoże musi być dobrze przepuszczalne, gdyż storczyki nie lubią stojącej w doniczce wody. Dno doniczki możemy również wyłożyć keramzytem, co ułatwi odpływ nadmiaru wody.

Najlepszą doniczką do storczyków jest ta przezroczysta, gdyż pozwala nam ona w łatwy sposób kontrolować stan korzeni. Mniejsze okazy orchidei możemy trzymać w szklanych naczyniach, co ładnie się prezentuje. W takim naczyniu panuje większa wilgoć, co jest dobre dla storczyków. Musimy pamiętać o codziennym wietrzeniu pojemnika. W ten sposób możemy także uratować umierającą roślinę. Podłoże, w którym trzymamy storczyki jest dość ubogie w składniki odżywcze. Dlatego powinniśmy regularnie nawozić orchidee. Pamiętajmy, żeby stosować preparaty przeznaczone dla storczyków. Mamy do dyspozycji nawozy w płynie bądź żelu, które rozcieńczamy z wodą. Warto stosować dawkę 2 razy mniejszą niż podaje producent. W sklepach znajdziemy również pałeczki lub ampułki nawozowe. Uwalniają one stopniowo nawóz, co jest dobre dla storczyków. W okresie kwitnienia nawozimy rośliny podczas każdego podlewania. Po przekwitnieniu wystarczy nawożenie raz w miesiącu.

Kiedy roślina straci wszystkie kwiaty, to znak o zakończeniu jej okresu kwitnienia. Wiele źródeł podaje, że wtedy powinniśmy przyciąć łodygi storczyka. Jednak nie powinniśmy się z tym spieszyć. Storczyki mogą wypuścić kolejne pędy z łodygi, dlatego lepiej jej nie ucinać. Jeśli łodyga całkiem uschnie, to wtedy możemy ją usunąć. Często również storczykom żółkną i odpadają dolne liście. Nie powinniśmy się tym przejmować, ponieważ jest to naturalny proces. Roślina pozbywa się dolnych liści, żeby zrobić miejsce dla nowych. W okresie zimowym musimy szczególnie zwracać uwagę na storczyki, które znajdują się na parapecie. Ciepło z kaloryfera może nadmiernie przesuszać korzenie i liście, co doprowadzi do śmierci rośliny. Jeśli zauważymy objawy w postaci usychających korzeni czy pomarszczonych liści, to warto przenieść roślinę z dala od grzejnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.