rośliny doniczkowe

Najpiękniejsze rośliny doniczkowe do nowoczesnych wnętrz

O wartości roślin we wnętrzach, w których przebywamy, nie trzeba nikogo przekonywać. Oprócz funkcji dekoracyjnych, rośliny oczyszczają i nawilżają powietrze, a także pomagają nam się odstresować. Oto pięć propozycji, które poprzez swój wygląd i właściwości najlepiej wkomponują się w nowoczesne i minimalistyczne projekty.

Rośliny doniczkowe do domu

Aloes (Aloe sp.) pochodzi z gorących, pustynnych terenów Afryki i Półwyspu Arabskiego. Jest ceniony już od starożytności ze względu na swoje właściwości lecznicze, kosmetyczne i spożywcze. Dawniej, na Bliskim Wschodzie był stosowany do sporządzania balsamów i pachnideł, a także jako środek przyspieszający gojenie ran. Dziś, dzięki właściwościom łagodzącym i nawilżającym jest popularnym składnikiem kosmetyków, leków i preparatów wspomagających górne drogi oddechowe. Aloes jest sukulentem, a to znaczy, że doskonale gromadzi wodę. Nie wymaga więc częstego podlewania. Jest rośliną mało wymagającą i nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego charakterystyczny pokrój i grube skórzaste liście sprawiają, że świetnie wygląda we współczesnych wnętrzach. Będzie doskonale wyglądał zarówno w minimalistycznym salonie, jak i w nowoczesnym biurze. Warto umieścić go także w sypialni – jeśli zapewnimy mu odpowiednio duży dostęp światła odwdzięczy się nam wspaniałym wyglądem oraz swoimi wyjątkowymi właściwościami – aloes nawilża powietrze i produkuje tlen także nocą.

aloes

Fikus (Ficus sp.), czyli figowiec, pochodzi z Indii i w swojej ojczyźnie osiąga rozmiary małego drzewa. W Polsce występuje jako roślina doniczkowa, osiągająca zwykle spore rozmiary, choć na rynku dostępne są również odmiany karłowate. Wspaniale prezentuje się w dużych, przestronnych wnętrzach, zwłaszcza ze względu na grube liście o ciekawej kolorystyce. Nie wymaga intensywnego podlewania, a choć czuje się najlepiej na stanowisku słonecznym, dobrze znosi też nieco ciemniejsze miejsca.

Pochodzący z Ameryki Środkowej i Południowej skrzydłokwiat (Spathiphyllum sp.) to prawdziwy żywy filtr powietrza. Posiada wyjątkowe właściwości oczyszczania powietrza z lotnych zanieczyszczeń, takich jak tlenek węgla, benzen, formaldehyd czy ksylen. Jednocześnie jest rośliną łatwą w uprawie, odporną na choroby i szkodniki oraz niezwykle spektakularną. Preferuje lekko wilgotne podłoże, ale jeśli zapomnimy o podlewaniu, dobrze zniesie chwilowe przesuszenie. Roślina zachwyca burzą liści, spośród których wychylają się charakterystyczne białe kwiaty. Skrzydłokwiat świetnie czuje się w wilgotnym środowisku, więc jest polecany do dekoracji łazienek.

skrzydłokwiat

Brak światła nie musi być przeszkodą w uprawie roślin w naszym domu. W miejscach bardziej zacienionych fantastycznie sprawdzą się paprocie (np. Nephrolepis sp., Adiantum sp., Asplenium sp.). Wymagają one utrzymania wilgotnego, przepuszczalnego podłoża, o czym należy pamiętać, ponieważ źle znoszą przesuszenie. Jednak odrobina wysiłku jest warta wspaniałego efektu, jakim są imponujące zielone pióropusze liści. Ponadto paprocie słyną ze swoich właściwości oczyszczających, pomogą także w utrzymaniu właściwej wilgotności powietrza. Rośliny te pasują do każdego wnętrza, a na rynku znajdziemy bogatą gamę odmian paproci o wyjątkowych, futurystycznych kształtach liści. Ostatnio wyjątkowo modna stała się także uprawa tych roślin w słojach, pojedynczo jak i jako element kompozycji florystycznej.

Sansewieria (Sansevieria sp.), zwana też wężownicą, jest jedną z najbardziej charakterystycznych roślin doniczkowych. Jej szablaste, sztywne liście są wręcz stworzone do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Na rynku dostępnych jest kilka odmian różniących się kolorystyką liści. Sanseweria pochodzi z gorących terenów Afryki i jest jedną z najmniej wymagających roślin w uprawie. Lubi słoneczne stanowisko i umiarkowane podlewanie. Fantastycznie wygląda w oszczędnych wnętrzach, zarówno w mieszkaniu jak i w biurze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *