kwiaty doniczkowe w domu

Kwiaty doniczkowe w domu

Zieleń we wnętrzu ożywia je i tworzy wyjątkowy mikroklimat. Kwiaty doniczkowe są doskonałym uzupełnieniem wystroju każdego pomieszczenia. Wystarczy dobrać odpowiednie i otoczyć właściwą opieką. Odwdzięczą się pięknym wyglądem, zapachem i korzystnie wpłyną na jakość powietrza.

Jak wybierać rośliny do domu

Kwiaty doniczkowe stanowią wyjątkową dekorację. Dzięki roślinom wnętrza zyskują niepowtarzalny charakter. Kwiaty oczyszczają powietrze i pochłaniają toksyny. Na rynku dostępne są różne odmiany. W zależności od posiadanego miejsca i ilości dziennego światła wybieramy rośliny cieniolubne lub światłolubne. Warto też pamiętać, że rośliny, będą się rozrastać w związku z tym, należy zapewnić im odpowiednio duże stanowiska lub postawić na małe odmiany.

Rośliny cieniolubne

Kwiaty cieniolubne preferują zaciszne i niezbyt jasne stanowiska. Do prawidłowego rozwoju potrzebują jednak trochę promieni słonecznych, dlatego nie należy stawiać ich w miejscu, gdzie panuje mrok, a słońce zupełnie nie dociera. Pozbawione naturalnego światła kwiaty szybko zmarnieją. Cieniolubne kwiaty doniczkowe najlepiej ustawiać w cienistych miejscach z dostępem do rozproszonego światła dziennego. Jedną z popularnych i często hodowanych roślin cieniolubnych jest monstera.

Preferująca półcień monstera to roślina wyjątkowa. Charakterystycznie ponacinane duże liście to jej znak rozpoznawczy. Osiąga imponujące rozmiary i jest łatwa w pielęgnacji. Inne znane i popularne rośliny preferujące wilgotne, cieniste stanowiska to paprocie. Kwiaty te nie lubią zmian i często przenoszone, zmarnieją. Skrzydłokwiat to roślina wyjątkowa. Bujne zielone liście i subtelne białe kwiaty idealnie komponują się z każdym wnętrzem. Postawiony w sypialni oczyści powietrze i ułatwi wypoczynek. Popularne storczyki to kwiaty preferujące zacienione stanowisko i delikatne rozproszone światło. Odpowiednio pielęgnowane stanowią wyjątkową ozdobę każdego pomieszczenia.

rośliny światłolubne do domu

Kwiaty światłolubne do jasnych pomieszczeń

Słoneczne jasne pomieszczenia z dużą ilością okien to doskonałe miejsce na kwiaty doniczkowe. Tutaj najlepiej sprawdzą się rośliny światłolubne. Jednak nawet one nie mogą stać w bezpośrednim i ostrym słońcu. Na miejsce ich posadowienia najlepiej wybrać jasne i ciepłe stanowisko z rozproszonym światłem. Takie stanowisko preferują sukulenty.

Sukulenty to duża i różnorodna grupa roślin, która doskonale odnajduje się w suchym, ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Posadzone w skupisku tworzą malowniczą i oryginalną dekorację. Kwitnące kwiaty doniczkowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Wiele z nich lubi jasne słoneczne pomieszczenia. Do tej grupy zaliczają się cytrusy. Drzewka cytrusowe są niezwykle dekoracyjne i dobrze znoszą wysokie temperatury. Ketmia nazywana też chińską różą to roślina światłolubna i długowieczna. W naturalnych warunkach dorasta do 5 metrów, uprawiana w doniczce może (w zależności od gatunku) osiągnąć nawet 2 metry. Do światłolubnych roślin zaliczają się też róże, pelargonie, jukki, koleusy i mirt.

Kwiaty doniczkowe w sypialni

Rośliny w sypialni nawilżają i oczyszczają powietrze i ułatwiają zasypianie. Do sypialni najlepiej wybierać zielone kwiaty doniczkowe. Kwiaty kwitnące szczególnie te o mocnym zapachu mogą powodować kłopoty ze snem, bóle głowy, a nawet alergie. W tym pomieszczeniu doskonale sprawdzi się aloes zwyczajny, fikus, dracena i bluszcz. Rośliny te doskonale nawilżają i filtrują powietrze i pochłaniają toksyczne substancje.

Kwiaty w domu to nieodzowny element wystroju pomieszczeń. Oczyszczają i nawilżają powietrze i poprawiają nastrój domownikom. Tworzą w domu niepowtarzalny klimat i dają poczucie obcowania z naturą. Ich obecność sprawia, że szybciej odzyskujemy siły i mamy lepszy nastrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *