ekologiczny ogród

Ekologiczny ogród – od czego zacząć?

Trend „eko życia” staję się coraz bardziej popularny i wkrada się do domów każdego z nas. Świadomość ludzi o konieczności życia w zgodzie z przyrodą jest tym większa, im bardziej odczuwalne stają się zmiany klimatyczne. Od czego zacząć, aby zwiększyć swój wpływ w ekologiczne podejście do życia i świata? Zacznijmy od przydomowego ogrodu.

Ekologiczny ogród

Metoda na dziki, samo rosnący ogród jest nie tylko eko, ale i bardzo wygodna. Ekologiczny ogród nie wymaga stosowania środków ochrony roślin, nadmiernego pielenia i przycinania. Różnorodność gatunkowa roślin w eko ogrodzie jest ogromna i pozwala stworzyć niesamowicie piękne, kolorowe widoki. Jedną z najbardziej popularnych metod stworzenia eko ogrodu jest łąka kwiatowa. Są to gotowe mieszanki kwiatów dostosowane do potrzeb gleby, ale również oczekiwań klienta. Do wyboru mamy łąki sprzyjające przebywaniu motyli, pszczół, a także użyźniające glebę i przygotowujące ją na kolejne sezony siania łąki.

Na pomoc owadom

Szczególnie cenne, ze względu na ekologię są mieszanki, zawierające kwiaty przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym. Gatunki roślin zawarte w tych mieszankach to kwiaty pełne kolorów, tworzące bogate łąki kwietne. Wybierając je będziemy mogli podziwiać zarówno uroki roślin, jak i motyli, które chętnie zadomowią się w tak stworzonym ogrodzie. A dla miłośników miodu, są również specjalne odmiany łąk miododajnych, do których chętnie przylecą pszczoły. Pszczelarze mogą pozwolić sobie na postawienie uli w okolicy ogrodu i cieszyć się zdrowym, pysznym miodem z własnej zagrody.

Zachowanie naturalnych składników ziemi

Zawartość składników mineralnych w glebie jest niezmiernie ważna dla wzrostu i rozwoju roślin, a także mikroflory glebowej. Specyficzne mikroorganizmy biorą bowiem udział w użyźnianiu gleby, która dobrze przygotowana da lepsze plony. Ekologiczna uprawa ogrodu pozwala na rezygnację z agresywnych dla ziemi środków chemicznych i uzyskanie naturalnej mikroflory gleby. Tworząc ekologiczny ogród możemy zupełnie porzucić nawożenie. To co wyrosło z ziemi jednego roku, drugiego staje się dla niej nawozem. W ten sposób gleba sama się regeneruje i nie musi być nawożona sztucznymi środkami. Co więcej, dziko rosnące gatunki pomagają zatrzymać wody gruntowe i wzbogacić ziemię w obecne w wodzie minerały. Odpowiednie nawodnienie ogrodu to klucz do sukcesu. Jest to szczególnie ważne w panującym od kilku lat okresie letniej suszy.

Ekologiczny ogród to zatem wspaniałe rozwiązanie nie tylko dla miłośników przyrody, ale również osób świadomych, chcących mieć realny wpływ na przyszłość planety. Należy pamiętać, że każdy, nawet najmniejszy krok, może pomóc w przywróceniu naturalnych ekosystemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *