Jak optycznie powiększyć mały pokój?
Większość mieszkań w blokach to lokale o małej powierzchni. Do najczęściej kupowanych przez Polaków lokali mieszkalnych należą mieszkania dwupokojowe oraz kawalerki. Nieduża przestrzeń wymaga odpowiedniej aranżacji. Jeśli zastosujemy nieodpowiednie kolory lub przeładujemy pomieszczenia meblami, wówczas przestrzeń będzie się wydawać jeszcze mniejsza. Zmniejszy to funkcjonalność mieszkania i negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Małe pokoje można optycznie powiększyć. Osiągniemy to przy pomocy odpowiedniej ich aranżacji. Wrażenie lekkości, jasności i przestrzeni w pomieszczeniach pomogą nam stworzyć dobrze dobrane meble i dodatki, także sprytne triki kolorystyczne. Również w naprawdę małym pomieszczeniu zmieścimy wszystko, co jest nam potrzebne i zapewnimy sobie komfort jego użytkowania. Sprawdź, jak optycznie powiększyć mały pokój.
Kolory optycznie powiększające wnętrza
W małych pomieszczeniach zdecydowanie nie sprawdzą się ciemne kolory takie jak czerń, brąz, nasycone ciemne fiolety, czerwienie, czy zielenie.
Z kolei z wyrazistych nasyconych kolorów takich jak żółty, pomarańczowy, trawiastozielony, czy niebieski nie musimy całkowicie rezygnować, jednak powinniśmy znacznie ograniczyć powierzchnię och stosowania. Najlepszym rozwiązaniem są po prostu dekoracyjne dodatki w tych kolorach lub pomalowanie kolorem tylko jednej ściany w pomieszczeniu.
Najlepsze kolory na ściany w małych pomieszczeniach to pastele, beże i jasne szarości oraz biel. Dzięki nim pokój będzie wyglądać lekko i sprawiać wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.
Jeżeli nie podobają nam się jednolite ściany, możemy skorzystać z tapety. Pamiętajmy jednak, że jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, to powinniśmy ograniczyć się do jej położenia na jednej ścianie. Wybierzmy tapetę w duże wzory z bez małych detali. Sprawdzą się także naklejki ścienne na przykład w postaci dużych kwiatów.
W optycznym powiększeniu wnętrza może pomóc również dobrze dobrana fototapeta przyklejona na ścianie naprzeciwko okna. Sprawdzą się takie wzory jak świetlisty las, łąka, górska przestrzenna polana, czy nadmorska plaża. Wybierajmy raczej lekkie naturalne krajobrazy, a nie miejskie widoki, czy obrazy przedstawiające małe kręte uliczki.
Meble i dodatki w małych pomieszczeniach
Aranżację niewielkiej przestrzeni trzeba dobrze przemyśleć. Kierujmy się prostą zasadą, że im mniej przedmiotów znajdzie się w pokoju, tym lepiej. Ograniczmy więc meble do minimum i wybierajmy modele wielofunkcyjne. Zrezygnujmy z meblościanek i obszernych kanap. Małe pomieszczenia wyglądają najlepiej, kiedy urządzimy je minimalistycznie.
Wybierzmy tylko kilka niezbędnych lekkich mebli. Jeśli to możliwe to zrezygnujmy szafy na ubrania – włożymy je do funkcjonalnej garderoby z przesuwnymi drzwiami, którą warto zamontować w przedpokoju. Taki sięgający od podłogi do sufitu mebel zmieści wszystkie nasze rzeczy i nie zagraci za bardzo przestrzeni.
Łączenie pomieszczeń
Kolejnym sposobem na uzyskanie optycznej lekkości pomieszczeń jest ich łączenie. W kawalerkach sprawdza się otwarcie kuchni na pokój. Z kolei, jeśli mamy dwa pokoje, warto przemyśleć rezygnację z drzwi w tych pomieszczeniach. Dzielą one przestrzeń i sprawiają, że mieszkanie wydaje się ciasne i ciemne. Możemy całkowicie z nich zrezygnować lub zastąpić je praktycznymi i zabierającymi mało miejsca drzwiami przesuwanymi. Takie rozwiązanie pozwoli nam na zachowanie prywatności i spokoju na przykład w nocy podczas snu, a w ciągu dnia otworzy przestrzeń, dzięki czemu będzie do niej wpadać więcej światła.
Sprytnym trikiem, dzięki któremu optycznie powiększymy małą łazienkę, przedpokój, czy sypialnię jest również montaż dużych luster na ścianach. Będą one odbijać światło, co sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się o wiele jaśniejsze i większe.