jak ochłodzić mieszkanie

Jak ochłodzić mieszkanie?

Nawet gdy temperatura osiąga nieznośny poziom, nie chcesz, aby upał zrujnował Ci zabawę. Utrzymywanie chłodu wymaga połączenia nawilżenia i unikania słońca. Biorąc to pod uwagę, czasami wejście do środka nie wystarczy, aby uzyskać prawdziwą ulgę od letniego upału. To do Ciebie należy znalezienie sposobu na ochłodzenie pokoju, gdy letnie słońce za bardzo się rozgrzało. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać chłód w mieszkaniu.

Zasłoń słońcem

Im więcej światła słonecznego dociera do Twojego domu, tym cieplej się robi. Możesz znacznie zmniejszyć ciepło w swoim mieszkaniu, zamykając rolety o odpowiednich porach dnia. Skoncentruj się też tylko na tej części mieszkania, z której będziesz korzystać. Zamknięcie innych części mieszkania ogranicza cyrkulację powietrza, więc jest to korzystne, jeśli większość powietrza, które może krążyć, to ciepłe powietrze. Zamykając żaluzje, nie wpuszczasz do domu bezpośredniego światła słonecznego i zmniejszasz niechciany wzrost ciepła słonecznego. Gdy słońce zajdzie, możesz nieco uchylić rolety, aby część uwięzionego ciepła uciec, ale w przeciwnym razie trzymaj te przyssawki zamknięte.

Ustaw odpowiednią temperaturę

Jeśli masz klimatyzator w swoim mieszkaniu, znalezienie równowagi między komfortową temperaturą a taką, która jest energooszczędna, może mieć duży wpływ na Twój rachunek. Ochłodź wszystko, gdy jesteś w domu, ale pamiętaj, że w szczególnie upalne dni klimatyzacja będzie ciężko pracować. Jeśli używasz jednostki okiennej, filtr jest wielokrotnego użytku, ale wymaga dobrego okresowego płukania, aby usunąć gromadzący się kurz.

Pozwól, aby powietrze płynęło

Czy zdajesz sobie z tego sprawę, powietrze przepływa przez Twoje mieszkanie. Gdy klimatyzator działa lub wentylatory są włączone, powietrze przepływa przez wszystkie otwarte pomieszczenia w domu. Możesz stworzyć naturalny przepływ tego chłodnego powietrza specjalnie do używanych pomieszczeń. Zamknij drzwi do pomieszczeń, które nie są często używane, ale pozostaw otwarte drzwi do miejsc takich jak sypialnia i łazienka. Gwarantuje to, że chłodne powietrze przepływa tam, gdzie go najbardziej potrzebujesz, zamiast kierować się w miejsca, w których nikt nie przebywa.

Zabierz ze sobą powietrze

To nie fizyka jądrowa, że ​​prosty przenośny wentylator może ochłodzić Twój pokój. Niezależnie od tego, czy działa na baterie, czy na prąd, wentylator dmuchający chłodnym powietrzem bezpośrednio na ciebie to świetny sposób na pokonanie upału. Pamiętaj o rozmieszczeniu wentylatorów. Jeśli masz wielu wentylatorów, ustaw je tak, aby przecinały się, aby powietrze uderzało Cię z wielu kierunków. Jeśli używasz wentylatora skrzynkowego wystarczająco dużego, aby zmieścić się w otwartym oknie, skieruj go raczej na zewnątrz niż do siebie. Podczas gdy powietrze z wentylatora nie będzie na ciebie dmuchać, pokój nadal będzie się ochładzał, gdy gorące powietrze zostanie wyciągnięte z mieszkania i wypluje z powrotem na zewnątrz. Wyślij opakowanie na gorące powietrze i zrób miejsce, aby chłodniejsze powietrze osiedliło się w Twoim domu.

Idź w dobrym kierunku

Nie wszystkie mieszkania mają wentylatory sufitowe, ale jeśli masz szczęście, że masz z nimi miejsce, upewnij się, że łopatki idą we właściwym kierunku. Latem łopatki wentylatora wytwarzają najchłodniejszą bryzę, gdy poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Sprawdź szybko, czy wszystko idzie we właściwym kierunku, abyś czuł się komfortowo i chłodno.

Utrzymuj dodatkowe ciepło na zewnątrz

W upalne dni ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest więcej ciepła w mieszkaniu. Może to oznaczać nieobecność w kuchni. Używanie piekarników i kuchenek do gotowania posiłków podnosi temperaturę w Twoim domu. Nawet szybki posiłek dodaje ciepła, którego nie chcesz. Przekieruj swoją energię gotowania. Ostudzić obfitą sałatką. Zaplanuj grilla na świeżym powietrzu lub udaj się na obiad do ulubionej restauracji.

Wybierz efektywność energetyczną

Oprawy oświetleniowe wydzielają również nadmiar ciepła w mieszkaniu. Zwykłe żarówki emitują dużo dodatkowego ciepła, gdy są włączone, ale żarówki energooszczędne nie. Jeśli możesz, wymień żarówki na bardziej energooszczędne opcje, takie jak żarówki LED.

Wyczerp opcje wentylatora

Korzystanie z wentylatorów, które wydmuchują na Ciebie chłodne powietrze jako główne źródło ulgi w cieple, to świetny sposób na utrzymanie chłodu w pomieszczeniu, ale nie pomijaj tych wentylatorów, które wysysają powietrze. Konstrukcja wentylatora wyciągowego w okapie nad piecem lub w łazience wyciąga powietrze z pomieszczenia.

Przynieś nocne powietrze

W środku lata noce mogą nie być tak chłodne, ale większość ciepłych dni zapowiada chłodniejsze noce. Skorzystaj z tego kojącego powietrza, otwierając niektóre okna. Ustaw wentylatory pod kątem, aby wciągnąć chłodne powietrze z zewnątrz i podnieść nogę w upale następnego dnia. Po prostu nie zapomnij zamknąć okien, gdy wzejdzie słońce.

Ostudź pościel

Nawet jeśli Twoja sypialnia pozostaje po ciepłej stronie, nie ma powodu, dla którego nie możesz schłodzić, kiedy kładziesz się spać. Prześcieradło i poszewki na poduszki umieść w zamrażarce na kilka godzin przed snem i ściel z nimi łóżko tuż przed pójściem spać. Może to pomóc w ochłodzeniu ciała na tyle, aby zasnąć bez podrzucania i włączania się przez wysokie temperatury. Połącz trik z zamrażarką z lnianymi, bawełnianymi lub perkalowymi prześcieradłami, aby utrzymać przepływ powietrza przez całą noc. Ta sama sztuczka sprawdzi się w przypadku ubrań, więc chociaż nie możesz otworzyć zamrażarki, aby schłodzić pomieszczenie, możesz użyć jej do schłodzenia ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *