mięta w domu

Jakie zioła uprawiać w domu?

Większość ludzi mieszkających w blokach lub kamienicach, nie może poszczycić się posiadaniem ogródka. Uprawa w domowych warunkach niektórych owoców albo warzyw jest praktycznie niemożliwa, ze względu na specyficzne warunki jakich potrzebują. Nie oznacza to jednak, że nie możemy hodować innych roślin przeznaczonych do konsumpcji. Jeśli posiadamy chociaż mały balkon albo nawet większy parapet, z powodzeniem możemy pozwolić sobie na uprawę ziół. Jakie zioła najlepiej sprawdzą się w domowych warunkach?

Bazylia

Jednym z nich jest bazylia. Możemy ją kupić w doniczce, jest dostępna zarówno w sklepach ogrodniczych, jak i zwykłych supermarketach. Jej koszt nie przekracza kilku złotych, a korzyści z jej hodowli są ogromne. Bazylia jest niezwykle aromatyczna. Dzięki temu nadaje niezwykły smak naszym potrawom. Sprawdzi się przede wszystkim jako składnik sosów, ale można ją dodać także do sałatek. Jednym z jej walorów jest to, że ułatwia trawienie i zapobiega wzdęciom, a jej zapach pomaga się odstresować. Wystarczy podlewać ją regularnie i zapewnić jej dużo słońca, aby długo nam służyła.

Mięta

Innym ziołem polecanym do domowej hodowli jest mięta. Musimy pamiętać, że w przeciwieństwie do bazylii, nie lubi ona bardzo słonecznych miejsc. Lepiej trzymać ją w miejscu zacienionym lub z niewielkim dostępem do światła słonecznego. Ziemia, w której ją uprawiamy, powinna być stale wilgotna i żyzna. Powinniśmy także kontrolować jej rozrost, gdyż jest ziołem silnie rosnącym. O zaletach mięty nie trzeba nikogo przekonywać. Chyba każdy pił w swoim życiu herbatę miętową, gdy bolał go brzuch. Jednak herbata zrobiona ze świeżych liści mięty jest znacznie bardziej aromatyczna i intensywna. Innymi zaletami tego zioła są właściwości antybakteryjne oraz uspokajające. Wzbogaca także smak niektórych dań.

Majeranek

Na balkonie lub parapecie z powodzeniem możemy uprawiać także majeranek. Majeranek doskonale sprawdza się jako przyprawa do mięs, ryb, a także wielu zup. Jego listki zawierają wiele witamin i minerałów. Zioło to raczej słabo się rozrasta, dlatego potrzebuje mniej miejsca niż np. wspomniana już mięta. Najlepiej rozwija się w miejscach słonecznych. Należy także pamiętać o jego regularnym podlewaniu.

Warto też zastanowić się nad hodowlą szałwii, rozmarynu, oregano czy innych ziół używanych na co dzień.

Należy przede wszystkim zdecydować się na takie , które już znamy, lubimy i wiemy, że będziemy z nich korzystać. Te bardziej egzotyczne tylko zabiorą nam miejsce i być może uniemożliwią hodowlę tych bardziej potrzebnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *