urządzanie wnętrz - feng shui

Feng shui – wystrój wnętrz

Feng shui to starożytna metoda stosowana do planowania domowych przestrzeni. Opiera się na życiu w zgodzie z przyrodą, naturą i otaczającym nas środowiskiem. Dopasowanie się do zasad ma zapewnić spokój i harmonię w życiu prywatnym, zawodowym, a także miłości. Wybierając się do sklepu z meblami, należy znać kilka podstawowych zasad feng shui.

Podstawowe zasady feng shui

W zrozumieniu filozofii należy zacząć od zrozumienia samych słów feng oraz shui. Feng oznacza wiatr, czyli coś czego nie możemy zobaczyć. Shui to natomiast woda, a więc coś nieuchwytnego. Zatem zmiany w naszym otoczeniu nie muszą być zauważalne i uchwytne, aby poczuć poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego.

1. Pierwszą fundamentalną zasadą feng shui jest yin i yang. Yin odnosi się do zacienionej powierzchni, a yang – oświetlonej. Obie mają się przenikać, w taki sposób, aby nie stanowiły zauważalnego kontrastu, co jest nawiązaniem do samej nazwy filozofii (niezauważalne i nieuchwytne). Znając podstawowe zasady można zasiąść do projektowania. Powinno ono odbywać się w oparciu o siatkę bauga, która jest ośmiokątem składającym się z wartości takich jak: kariera, wiedza, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie. Plan domu należy nanieść na siatkę, tak aby drzwi wejściowe znalazły się w strefie 1, 6 lub 8. Zapewni to harmonie i spokój w całym domu.

aranżacja wnętrz według feng shui

2. Drugą fundamentalną zasadę stanowi zasada pięciu żywiołów: wody, ognia, ziemi, drzewa i metalu. Zasada opiera się na przenikaniu się żywiołów. Drewno podczas spalania daje ogień, z którego po wypaleniu powstaje ziemia, z niej natomiast pochodzi metal, który po stopieniu jest płynny jak woda, a ona daje życie drzewom i cykl powtarza się. Każdy z wymienionych żywiołów wpływa na życie człowieka, zatem muszą one wzajemnie współistnieć, przenikać się i eliminować zagrożenia, aby cykl nie zakończył się. Na podstawie tej zasady możemy wzmacniać lub osłabiać wzajemnie żywioły. Dla przykładu, zagrożeniem może być sąsiedni budynek – strzelisty, przypominający drzewo. W celu osłabienia negatywnej energii powinniśmy wykorzystać metal – możemy na parapecie ustawić metalową doniczkę lub lusterko.

Zrozumienie zasad i wgryzienie się w szczegóły filozofii wymaga czasu a urządzenie mieszkania może być wyzwaniem finansowym. W celu zaoszczędzenia warto udać się do części sklepów oznaczonych „meble – wyprzedaż”. Często można znaleźć tam niechciane meble, będące perełkami dla znawców feng shui.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *