figowiec

3 rośliny doniczkowe, które wyglądają jak sztuczne

Kwiaty w domu odświeżają wnętrze, dodając mu ciepła i przytulnego charakteru. Bez względu na to, czy wybieramy rośliny doniczkowe kwitnące, czy też dla samego uroku zielonych liści, oczekujemy, że zawsze będą prezentowały się nieskazitelnie. Taki efekt osiągniesz, sięgając zwłaszcza po te, które do złudzenia przypominają sztuczne. Tekstura ich liści i kwiatów przykuwa spojrzenia. Dopiero po uważniejszym przyjrzeniu się i dotknięciu można zorientować się, że mamy do czynienia z rośliną żywą. Jakie to gatunki? Oto ich lista wraz z krótką charakterystyką.

Anturium

Ta pochodząca z Ameryki Środkowej roślina jest jedną z najczęściej uprawianych w polskich domach. Jej ciemnozielone liście błyszczą się tak, jakby były nawoskowane lub wykonane z plastiku. Kwiat w postaci płaskiego czerwonego, białego lub różowego płatka wyróżnia się na tle liści i nawet po ścięciu utrzymuje długo swój świeży wygląd. Anturium nie jest łatwa w pielęgnacji i wymaga wprawy. Liście muszą być regularnie oczyszczane, ale bez stosowania jakichkolwiek substancji nabłyszczających. Odpowiednia temperatura dla tej rośliny wynosi od 16 do 20 stopni Celsjusza. Miejsce jej uprawy nie powinno być bezpośrednio naświetlone — najlepiej, kiedy światło jest rozproszone i delikatne. Anturium należy podlewać często, regularnie, ale niezbyt obficie, ponieważ może to skutkować rozwojem chorób grzybowych. Poza okresem kwitnienia warto spryskiwać liście wodą.

Figowiec benjamiński

Znany również jako fikus pochodzi z Indii i Malezji. Choć jego liści nie błyszczą się tak, jak w przypadku anturium, to również znalazł się na liście roślin żywych do złudzenia przypominających sztuczne. Zadbany figowiec benjamiński w odmianie o zielono-białych liściach nie wygląda bowiem jak typowa roślina doniczkowa. Kalejdoskop bieli i jasnej zieleni obficie pokrywa całe drzewko, które w domu może osiągnąć nawet wysokość 5 metrów. Zimą roślina ta powinna być przechowywana w temperaturze od 14 do 18 stopni Celsjusza, latem o około 3 stopnie wyższa. Choć wymaga dużej ilości światła, nie powinien być narażony na jego bezpośrednie źródło. Podlewanie polega na wlaniu sporej ilości wody, by następnie wylać jej nadmiar z podstawki. Latem roślinę podlewa się 2 razy w tygodniu, a zimą co około 10 dni. Dodatkowo raz na 15 – 20 dni warto spryskać liście letnią wodą.

Skrzydłokwiat

Ta podobna do anturium roślina pochodzi z Ameryki Południowej i z łatwością daje się uprawiać nawet przez początkujących hodowców. Ma duże, ciemnozielone liście i kwiat o budowie takiej jak anturium. Preferuje temperatury od 18 do 20 stopni Celsjusza, jednak dobrze znosi również niższe. Idealnym stanowiskiem dla skrzydłokwiatu są stanowiska cieniste lub półcieniste — zwłaszcza w okresie kwitnienia przypadającym od marca do września. Zimą z kolei należy przestawić ją na miejsca dobrze oświetlone. Latem należy podlewać roślinę co 3 dni, pozostawiając odrobinę wody w podstawce, zimą wystarczy raz na 10 dni.

Żywe rośliny doniczkowe do każdego wnętrza

Powyższe trzy gatunki roślin doniczkowych doskonale sprawdzą się do wnętrz w każdym stylu. Minimalistyczne umeblowanie na wysoki połysk jest miejscem, w którym nie może zabraknąć anturium o lśniących liściach. Klasyczne wnętrza dopełni skrzydłokwiat swoją smukłą budową. Z kolei rustykalny styl nie może obejść się bez biało-zielonych liści na uroczym figowcu benjamińskim. A może, zamiast wybierać, warto sięgnąć po wszystkie na raz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *