Feng Shui w ogrodzie

Feng Shui w ogrodzie: pięć żywiołów

Zgodnie ze starożytną chińską filozofią Feng shui, przyjmujemy, że towarzyszy nam pięć żywiołów. Wśród nich wyróżnia się znane nam tradycyjnie: woda, ogień, ziemia, a dodatkowe dwa to: drewno i metal.

Każdy z tych żywiołów ma swoje ważne cechy, ale są też podstawowe zasady, jak wzmacniać każdy z nich za pomocą odpowiednich przedmiotów bądź roślin. Należy przypomnieć, że zasady Feng shui wyraźnie mówią o konieczności zachowania harmonii, również w tym zakresie. Jeśli któryś z żywiołów będzie miał w naszym ogrodzie zbyt dużą reprezentację, zagłuszy inne, a całość negatywnie wpłynie na rozmieszczoną wokół nas dobrą energię.

Jak wzmocnić poszczególne żywioły w naszych ogrodach?

Przedstawimy listę najprostszych propozycji, które skutecznie uregulują energetyczną sytuację wokół naszego domu.

Woda.

Na działce powinna pozostawać w ruchu, najlepiej dla nas jeśli przepływa przed domem, najlepiej gdyby w pewnym momencie kryła się pod ziemią. Nie wszyscy jednak są zwolennikami takich rozwiązań, w naszym klimacie może być to wylęgarnia komarów. W takim wypadku można postawić niewielki postument z misą, pewnego rodzaju poidełko dla ptaków. Woda będzie się kumulowała tutaj tylko w momencie deszczu lub gdy sami napełnimy misę. Unikniemy psucia się wody, a pozytywne jest to, że ptaki chętnie będą odwiedzać nasz ogród.

Ogień.

Wielu z nas korzysta z ogrodowych grilli. Jest to fantastyczny element wzmacniający element ognia w ogrodzie. Jeśli mamy więcej miejsca oraz lubimy gromadzić się wokół ognia, innym rozwiązaniem jest zabezpieczone ognisko ogrodowe. Brak możliwości postawienia któregoś z tych rozwiązań można zrekompensować w inny sposób. Ogień to także wszystko to, co ma kształt piramidy lub po prostu jest w kolorze czerwonym. Jeśli krasnale ogrodowe nie są dla nas kiczowate, a wręcz ich towarzystwo sprawia nam radość – postawmy jednego z nich u siebie.

Ziemia.

Sposób szybki i prosty, to zastosowanie kamieni. Ale z tym też trzeba uważać – nie mogą mieć ostrych krawędzi, nie powinny być także zbyt duże – choć to pojęcie względne. Ziemia to też wypalona glina, więc w grę wchodzą ceramiczne ozdoby, możemy je także samodzielnie pomalować w ulubione wzory. Tu warto wspomnieć coś więcej o roślinach. O ile te czerwone należą do elementu ognia, o tyle pomarańczowe i żółte, to są już kolory ziemi. Tak więc jesienne chryzantemy lub piękne słoneczniki można spokojnie zasadzić.

Drewno.

Dwa ostatnie żywioły najprościej wyznaczyć. Tutaj warto zainwestować w drewniane meble, mogą być też bambusowe i wiklinowe, wedle gustu. Dodajmy do tego ozdobne pergole, po których będą się pięły liczne rośliny. W ten sposób element drewna jest uratowany.

Metal.

Znowu można zacząć od najprostszych rzeczy do kupienia w dowolnym markecie budowlanym. Przedmioty wykonane z metalu są bardzo łatwo dostępne. Jeśli jednak zależy nam na roślinach, które należą do grupy wzmacniającej metal, będą to takie, które mają kulisty kształt.

Projektowanie ogrodu w zgodzie z zasadami Feng shui naprawdę nie jest trudne, zanim się udamy do specjalisty i zapłacimy mu dużą sumę, pomyślmy, co podpowiada nam własna wiedza, kreatywność oraz jak stworzyć miejsce przyjazne dla każdego z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *