nawadnianie ogrodu

Ogród spragniony wody

Podlewanie ogrodu w czasach wielkiej suszy to nie lada wyzwanie. Dostarczenie roślinom, krzewom i trawnikowi odpowiedniej ilości życiodajnej wody będzie coraz trudniejsze i dobrze byłoby wiedzieć, jak podlewać mądrze, oszczędnie i wygodnie.

Kiedy podlewać ogród?

Pierwsza porada jest znana wszystkim amatorom ogrodnictwa od dawna. Staramy się podlewać ogród późnym popołudniem lub wcześnie rano. Jest to niezwykle ważne szczególnie w upalne dni, bo dzięki temu ograniczymy straty cennej wody. Zdecydowanie złym pomysłem jest podlewanie w środku upalnego dnia lub po zapadnięciu zmroku. Krople wody mogą działać jak soczewki i poparzyć delikatne łodygi i liście roślin. Cały proces komplikuje susza, z którą mamy obecnie do czynienia. Dobrze byłoby pomyśleć nad zbieraniem deszczówki i wykorzystywaniem jej do podlewania ogrodu. Kwiaty i rośliny można też podlewać np. wodą pozostałą po ugotowaniu ryżu lub makaronu. Wkrótce może się okazać, że gminy będą wprowadzać zakazy podlewania ogródków wodą z wodociągu. Ograniczy to w dużym stopniu możliwości dostarczania roślinom i trawom wody.

Sprzęt do nawadniania ogro

Warto zadbać o odpowiednie wyposażenie potrzebne do nawadniania. Stary i sztywny wąż ogrodowy powinniśmy zastąpić elastycznym i poręcznym wężem najlepiej zwijanym na bębnie lub nosidle. W sklepach ogrodniczych znajdziemy ogromny wybór akcesoriów do nawadniania. Oprócz różnych modeli węży, możemy pomyśleć nad zakupem zraszacza. Tutaj wybór też jest bogaty, bo możemy zdecydować się na przykład na zraszacz pulsacyjny, oscylacyjny lub podlewający określony obszar na planie okręgu lub prostokąta. Coraz większą popularnością cieszą się systemy automatycznego nawadniania. Ich wielką zaletą jest to, że pozwalają oszczędzić prawie o połowę więcej wody niż przy podlewaniu ręcznym. Wybór odpowiedniego asortymentu nie powinien stanowić większego kłopotu. W dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych z łatwością dobierzemy odpowiedni sterownik, orurowanie i czujniki deszczu. Na rynku działa też sporo firm, które za rozsądną cenę szybko wyposażą nasz ogród w system automatycznego nawadniania. Decydując się na takie rozwiązanie oszczędzimy w ostatecznym rozrachunku nie tylko sporo czasu, ale też wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *