Pergole ogrodowe - element dekoracyjny na świeżym powietrzu

Pergole ogrodowe – element dekoracyjny na świeżym powietrzu

Rośliny pnące się po pergoli ogrodowej stanowić będą najlepsze dopełnienie dla przestrzeni zorganizowanej wokół domu. W ten sposób będzie można stworzyć spokojny zakątek na ogrodzie, który dawać może pewną ilość cienia w wybranym miejscu. Do dyspozycji są pergole, które oferowane są w różnych wariantach.

Jakie pergole ogrodowe wybrać?

Pergole ogrodowe można podzielić ze względu na materiał wykonania. Do dyspozycji jest ta wykonana z drewna oraz z metalu.

Drewniana pergola ogrodowa świetnie komponuje się z przestrzenią urządzoną w stylu tradycyjnym i nowoczesnym. Należy jednak zwrócić uwagę na wybór takiej pergoli, która wcześniej została zaimpregnowana we właściwy sposób (ręcznie lub ciśnieniowo), dzięki czemu jej żywotność zostanie wydłużona i będzie ona mogła znajdować się na ogrodzie przez cały rok.

Metalowa pergola ogrodowa musi zostać pokryta farbą antykorozyjną, jeżeli nie została wykonana z nierdzewnych stopów lub też nie jest ocynkowana. Wzmocni to jej odporność na wilgoć. W ten sposób cała konstrukcja, która będzie stanowiła doskonałe podparcie dla roślin pnących w nowoczesnym ogrodzie, nie zostanie zaatakowana przez rdzę.

Pergola ogrodowa dopasowana do przestrzeni

Każda pergola, bez względu na to z jakiego materiału zostanie wykonana, powinna zostać dopasowana do przestrzeni. Należy zwrócić uwagę na posiadane meble ogrodowe. W ten sposób taras i pergole będą miały pomiędzy sobą wspólny punkt. Stylistyczne dopasowanie nie będzie stanowiło problemu. Decydując się na wybór, należy zwrócić uwagę także na jej przeznaczenie. Niektóre można wykorzystać tylko przy roślinach pnących. Są też takie konstrukcje do wyboru, które można zawiesić na ścianie dołączając do nich doniczki z kwiatami.

Pergole ogrodowe z kwiatami

Skoro już została podjęta decyzja na temat wyboru pergoli, czas na wybór roślin, które zostaną przy niej wykorzystane. Najbardziej kojarzony jest łuk różany, który możliwy jest do wyboru w wielu kolorach. Jednak nie tylko takie kwiaty można wybrać do stworzenia zacienionego zakątka. Przy pergolach dobrze sprawdzą się także:

  • Akebia pięciolistkowa;
  • Winobluszcz pięciolistkowy;
  • Winnik tojadolistny lub zmienny;
  • Powojnik;
  • Wiciokrzew Hecrotta 'Goldflame’;
  • Wiciokrzew Henry’ego.

Bardzo dobrze sprawdza się także bluszcz. Do dyspozycji są też inne pnącza, które dzięki pergoli będą w stanie zaprezentować swoje piękno.

Przy pomocy pergoli będzie można stworzyć nie tylko raj dla roślin, ale także przytulną altankę, którą będzie można wykorzystać do rozkoszowania się świeżym powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *