ogród japoński

Tworzenie japońskiego ogrodu: między tradycją, spokojem i harmonią

Stworzenie własnego japońskiego ogrodu nie jest łatwym zadaniem. Mała, zamknięta przestrzeń „bawi się’ perspektywami i bogatą roślinnością. Choć charakteryzuje się prostotą, to jednak przepełniony jest symbolami.

Znajdź małą przestrzeń do rozwoju

Główną cechą charakterystyczną ogrodu japońskiego jest jego wielkość. Często mały i ograniczony, kwadratowy lub prostokątny, okrągły lub owalny, można go łatwo zainstalować wszędzie i uczynić z niego małe miejsce do medytacji. Znajdź swój mały zakątek szczęścia, wymodeluj go, odtwarzając doliny i wzgórza, stwórz perspektywy i ulgę oraz spraw, by stał się on oazą spokoju.

Podążaj za tą symboliką, aby osiągnąć sukces!

Nawet jeśli przestrzeń ogrodu jest zminiaturyzowana, to jednak przepełniona jest silnymi, prawie religijnymi symbolami, a nie jest to miejsce, które powie inaczej. Skały, żwir, woda, góry, wyspy, które kojarzą nam się z nieśmiertelnością, długowiecznością, szczęściem do tego stopnia, że symbolizują Buddę. Ta symbolika to kulturalny spacer wokół zestawu elementów, które sprawiają, że miejsce Zen jest spokojne, a przede wszystkim osobiste. Miejsce kultu i odpoczynku, które zatrzymuje czas i pozostawia miejsce na kontemplację.

Kilka symbolicznych roślin reprezentatywnych dla ogrodów japońskich:


a. kwiaty brzoskwini reprezentują kobiecość;
b. sosna symbolizuje męskość i długowieczność;
c. kwiaty wiśni na wiosnę są symbolem efemerycznego;
d. licheń jest przedstawicielem przeszłości;
e. bambus na rzecz dobrobytu.

Wybierz spośród tych wszystkich symboli te, które najbardziej Cię inspirują i umieść je w swoim ogrodzie. Suchy lub wodnisty, ogród japoński jest mieszanką roślin wodnych, takich jak lilia wodna, lub roślin lądowych, takich jak bambus, lotos, sosna. Jedyne dozwolone kwiaty to te z wiosennych roślin lub drzew, takich jak irys, spiżarnia, magnolia, wiśnia, pomarańcza i cytryna. Jak je zaaranżować? Nie ma narzuconych reguł, można je umieszczać losowo, zgodnie z ich kolorami, kształtem i symboliką. Można je również uporządkować według różnych płaszczyzn, najpierw głębokości, a następnie rzeźby terenu.

Na pierwszym planie często znajdują się mech i niskie rośliny, które wyznaczają początek ogrodu. Następnie można dodać krzewy i małe bambusy, aby nadać krajobrazowi perspektywę. Na koniec, w ostatnim planie, kwitnące drzewa czerpią ulgę uspokajającą. W ogrodach cienistych najczęściej spotykanymi roślinami są azalie, hortensje, rododendrony i paprocie. Podłoże jest pokryte zielonym, wilgotnym mchem. W jasnych ogrodach ważny jest kolor roślin. Woda jest wszechobecna, lub zastąpiona przez białe lub szare kamienie w zależności od środowiska, w którym się znajdują.

Dążenie do równowagi i harmonii

Medytacja to długa ścieżka usiana pułapkami, która prowadzi do stanu całkowitej zenitu. Równowaga w ogrodzie jest więc niezbędna do stworzenia harmonii i spokoju na małej przestrzeni. Ułóżcie ścieżki, przejdźcie się po bujnej, ale zadbanej zieleni, grzesznie ułożonych kamyczkach, małych wzgórzach, aby wnieść tę ciekawość, która czyni Wasz ogród wyjątkowym i kojącym miejscem. Wymieszaj kolory i kształty roślin, aby uzyskać światło i cień w Twoim ogrodzie.

W końcu trzeba tylko ukryć rośliny i symbole, aby nie ujawnić wszystkiego na pierwszy rzut oka. Dodaj elementy dekoracyjne, takie jak pawilony herbaciane, mosty, posągi, kamienne latarnie, aby ogród był tak samo widoczny w dzień jak i w nocy.

Budowa idealnego japońskiego ogrodu wymaga czasu i przemyślenia. Nie wystarczy po prostu postępować zgodnie z instrukcjami do listu i umieścić w nim wszystkie elementy symboliczne, ale przynieść własne inspiracje, aby zharmonizować całość i uczynić ją kojącą. To do ciebie należy zebranie tych szczegółów, aby znaleźć swoje szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *