Wiosenne porządki w ogrodzie
Wraz z wydłużaniem się dnia i poprawą pogody coraz częściej wyglądamy z ciepłego i przytulnego domu. Jednym z miejsc, na które najpierw zwracamy uwagę jest ogród. Nie ma się co oszukiwać – przez okres zimy, w twoim ogrodzie mogło zadziać się wiele rzeczy.
Inwentaryzacja po zimie
Odważ się dokonać przeglądu i zwróć uwagę na:
• uszkodzenia roślin przez zimno, lód lub śnieg;
• hamaki lub leżaki ogrodowe, które należy oczyścić, usunąć liście;
• ściany, ogrodzenia, ławki, szopy, kraty, które zostały uszkodzone przez zimę;
• dowody istnienia nowych nor zwierząt, takich jak krety, szczury lub myszy.
Być może wiatr zniszczył panele ogrodowe? A może wskutek śniegu i deszczu częściowo spłynęła ziemia? Teraz jest czas na wyrównywanie stopni i naprawę uszkodzonych murków. Sprawdź także rynny, usuń liście i zanieczyszczenia.
Gdy zrobi się cieplej
Wiosna to czas na planowanie i budowę nowych zabudowań ogrodowych, naprawę już istniejących i uporządkowanie krawężników i ścieżek. Gdy temperatury są cieplejsze, pomaluj lub zabejcuj każdy drewniany element. Pomaluj stare budki dla ptaków.
Usuń całą ściółkę liściową, którą jesienią umieściłeś w ogrodzie, po to by zabezpieczyć wieloletnie krzewy i rośliny; zetnij zeszłoroczne liście. Usuń nieprzyjemne chwasty i ślimaki, zadbaj o to, by uchronić swoje rośliny przed szkodnikami i chorobami.
Przycinanie drzew
Wiosna to dobry czas na przycinanie niektórych rodzajów drzewiastych krzewów i drzew. Bądź bardzo ostrożny z tym, co przycinasz, ponieważ przy niewłaściwym przycinaniu możesz stracić wiosenne i letnie kwiaty. Zacznij od przycinania złamanego, uszkodzonego lub martwego drewna.
Wiosna to dobry czas, aby ścinać wiecznie zielone, takie jak bukszpan i drzewa iglaste z rodziny cyprysów.
Nie przycinaj krzewów wczesnokwitnących i tych, które kwitną na starym drewnie (zeszłoroczne łodygi), takich jak azalia, różaneczniki, forsycja, czy pigwa. Pamiętaj, aby jak najszybciej dodać warstwę ściółki wokół podstawy rododendronów i azalii.
Przesadzenia kwiatów
Jeśli chcesz przesadzać kwiaty letnie i jesienne, to wiosna jest dobrym okresem. Na razie z ziemi wystają tylko cebulki, dopóki rośliny są w stanie „uśpienia”, przesadzanie mniej im szkodzi i szybciej się zregenerują.
I wreszcie – w swoich wiosennych porządkach wykrocz poza teren swojej posesji. Na pewno na chodnikach i ulicach są śmieci, gałęzie czy liście. Zadbaj również o swoją okolicę, przyniesie Ci to wiele satysfakcji i może pobudzić innych do podobnej postawy.