zima w ogrodzie

Zimowy ogród – 10 roślin lubiących mroźną porę roku

Niewielu zdaje sobie sprawę, że ogród zimą może zdobić nie tylko biel śniegu. Wiele roślin zaczyna kwitnąć już w tym mroźnym okresie. Przedstawiamy ci 10 roślin, które wniosą do twojego ogrodu odrobinę magii i radości.

Rośliny kwitnące zimą

Oczar – krzew osiągający 3-5 m wysokości. Może rozkwitać już od grudnia aż do maja. Jego kwiaty przypominające frędzelki będą z pewnością niezwykłą ozdobą każdego ogrodu.

Ciemiernik biały zwany również „Różą Bożego Narodzenia” – osiąga nawet 30 cm wysokości. Idealnym podłożem będzie gleba zasadowa, próchnicza w zacienionym miejscu. Ta roślina zimozielona znana jest ze swoich dużych liści. Upodobała sobie zimę łagodną i słoneczną.

Wrzosiec – zimozielona krzewinka pojawiająca się już w grudniu. Wrzosiec nie lubi bardzo niskich temperatur, dlatego należy go odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej czuje się w glebie umiarkowanie wilgotnej i kwaśnej w miejscu słonecznym lub półcienistym.

wrzosiec kwitnący zimą

Zimokwiat wczesny – pochodzi z Chin, więc wymaga ochrony przed siarczystymi mrozami. Często mylony z forsycją. Żółte i purpurowe płatki kwiatów mogą zdobić ogród aż do marca.

Turzyca japońska – zimozielona trawa charakteryzująca się wyrazistymi, wąskimi liśćmi. Lubi miejsca cieniste lub półcieniste, na przykład pod drzewami.

Mahonia pospolita – roślina o błyszczących liściach zakwita pod koniec kwietnia i w maju, a jej granatowo-niebieskie owoce pozostają aż do zimy. Upodobała sobie gleby wilgotne w miejscu półcienistym lub cienistym.

Jaśmin nagokwiatowy – rzadko spotykany w polskich ogrodach. Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec października i trwa do końca kwietnia, z przerwą w czasie mrozów. Przy siarczystym mrozie kwiaty mogą opadać. Ze względu na cienkie pędy warto umieścić go przy kratce ogrodowej.

Kalina wonna – przy zimach łagodnych zakwita w styczniu albo na początku lutego, przy zimach mroźnych – w marcu. Białe kwiaty charakteryzują się niezwykłym zapachem. W okresie jesiennym zmieniają kolor na czerwono-brązowy.

kalina kwitnąca zimą

Leszczyna pospolita – rozłożysty krzew o żółtych kwiatach osiąga do 3-5 m wysokości. Pojawia się na początku lutego.

Wawrzynek wilczełyko – niski krzew o różowofioletowych lub białych kwiatach zakwita w marcu, czasami w lutym. Wyrasta tylko do 1, 5 m wysokości, lecz to nie odbiera mu uroku.

Urok roślin kwitnących zimą w ogrodzie

Zimowe rośliny w twoim ogrodzie stworzą wspaniałą kompozycję na tle białego śniegu, a ich zapach urozmaici każdy spacer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *