Zaaranżuj ogród przed domem
Prosta i architektonicznie niewyszukana bryła domu w otoczeniu umiejętnie skomponowanych roślin rabatowych zyskuje na urodzie. Efektowne zaprojektowanie ogrodu przed domem to prawdziwe wyzwanie dla amatorów ogrodnictwa. Ta specyficzna wizytówka naszego domu wymaga ciągłej pielęgnacji. Ponieważ przed domem zazwyczaj nie ma zbyt wiele miejsca, ogród powinien być odpowiednio zaaranżowany, tak aby stworzył z domem harmonizującą całość, sprawiając jednocześnie wrażenie przestrzeni.
Ścieżka ogrodowa musi być bezpieczna
Bardzo ważnym elementem w ogrodowej aranżacji jest ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych domu. Dróżka zazwyczaj dzieli ogród na dwie części, które niekoniecznie muszą być jednakowe. Wielkość ogrodu znajdującego się po obydwu stronach ścieżki zależy od położenia drzwi wejściowych. Przy wytyczaniu dojścia do domu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Dróżka ma być na tyle szeroka, aby mogły nią przejść obok siebie dwie osoby. Dlatego jej minimalna szerokość nie może być mniejsza niż 1 metr.
Bardzo ważna jest również nawierzchnia drogi, która powinna być zbudowana z praktycznych materiałów, umożliwiających bezpieczne poruszanie się bez względu na porę roku i panujące warunki. Do budowy nawierzchni drogi nie należy stosować drewna, które pod wpływem deszczu lub śniegu staje się śliskie, a więc może być niebezpieczne. Również żwir lub drobne kamyki nie nadają się na powierzchnię drogi, gdyż można je łatwo wnieść do domu na podeszwach butów. Po pewnym czasie tego rodzaju nawierzchnia staje się nierówna i wymaga naprawy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc nawierzchnia z kostki brukowej. Spośród szerokiego asortymentu kostki brukowej możemy wybrać taką, która będzie nam odpowiadała pod względem kolorów, kształtów i wzorów.
Ozdobny i zarazem praktyczny płotek
Płotek, który ma oddzielić drogę od ogrodu, powinien spełniać dwie funkcje: praktyczną i dekoracyjną. Z jednej strony stanowiłby przeszkodę dal psów, które często wybierają sobie ogrodowe rabaty na miejsce zabaw, a z drugiej strony jego wygląd wspaniale komponowałby się z aranżacją ogrodu. Przy plocie można posadzić byliny lub rośliny pnące. Należy przy tym zwrócić uwagę na długość okresu kwitnienia roślin i wybrać te, które będą cieszyć nas swoimi kwiatami jak najdłużej. Godne polecenia są tutaj długo kwitnące odmiany róży.
Musimy pamiętać, ze aranżacja ogrodu powinna harmonizować z architekturą naszego domu. Do typowo wiejskiego domu najlepiej pasują regularne rabaty okolone przyciętym bukszpanem. Kolorowa fasada nowoczesnego budynku dobrze współgra z kwiatami o stonowanych barwach, natomiast do ścian z cegły klinkierowej idealnie pasuje ogród wrzosowy. Prosta, skromna bryła domu w połączeniu z wyrafinowaną kompozycją ogrodową nabiera indywidualnego charakteru.
Ważnym elementem mającym znaczący wpływ na wygląd ogrodu są drzewa i krzewy. Wraz z odchodzącym latem ogrody, w których brakuje zimozielonych drzew i krzewów, wyglądają jak wymarłe. Odpowiednio wyeksponowane drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste i byliny są przez cały rok wspaniałymi ozdobami naszych ogrodów.