Uprawa drzew i krzewów w pojemnikach
Do roślin, które doskonale sprawdzą się do sadzenia w pojemnikach są rośliny jagodowe, takie jak truskawki oraz poziomki. Ze względu na nieduże rozmiary mogą być uprawiane w małych skrzynkach i doniczkach. Praktycznie każda odmiana truskawek rosnąca na polu będzie nadawała się również do sadzenia w pojemnikach. Do tego typu upraw szczególnie polecane są odmiany, które określane są jako pnące. W rzeczywistości jednak truskawki takie wcale się nie pną, lecz zwieszają. Wytwarzają długie rozłogi, na których wyrastają młode sadzonki. Jeśli nie usuniemy wyrastających wąsów i będą one stale połączone z rośliną meteczną, z czasem wytworzą liście, kwiaty i owoce. Nie muszą przy tym wcale się ukorzeniać. Są to te same odmiany, które uprawia się w tradycyjny sposób na zagonach na polu. Dzięki jednak właściwości wypuszczania wielu rozłogów i tworzenia na nich nowych owocujących roślin szczególnie chętnie uprawiane są w pojemnikach. W ten sposób posadzone, zwieszające się truskawki mogą być ozdobą każdej donicy. Opadające kaskady ciemnozielonych, błyszczących i ząbkowanych liści pojawiają się już wczesną wiosną i pozostają do końca lata. Nie tylko zresztą liście pełnią funkcję ozdobną. W maju zaczynają się pokazywać delikatne, białe kwiaty. Gdy jedne przekwitają, pojawiają się kolejne, przez co kwitnienie trwa niemalże cały miesiąc. Po kliku tygodniach kwiaty zastępują ciemnoczerwone, smaczne owoce, które również są bardzo dekoracyjne. Sadzonki takie wymagają jednak starannej opieki, a przede wszystkim utrzymania stałej wilgotności podłoża i częstszego podlewania.
Uprawa roślin w dużych pojemnikach
Do uprawy w dużych pojemnikach nadają się przede wszystkim rośliny o niewielkich rozmiarach. Borówka amerykańska nie należy do najmniejszych krzewów, ale ma płytki i słabo rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu często sadzona jest w pojemnikach. Jej ciemnozielone, skórzaste i błyszczące liście są ozdobne od początku wegetacji. Dodatkową atrakcją są przebarwiające się na bordowo liście jesienią. Krzew ten wymaga specyficznego podłoża, które powinno być wyjątkowo kwaśne i przepuszczalne. Takie warunki w łatwy sposób zapewnimy, sadząc rośliny właśnie w pojemnikach. Wystarczy, że wypełnimy donice torfem wysokim, który dostępny jest w większości sklepów ogrodniczych. Jest to doskonałe podłoże, dla borówki amerykańskiej, bo roślina ta rośnie ta rośnie naturalnie na wilgotnych torfowiskach.
Z krzewów owocowych do uprawy w dużych donicach nadają się również pozostałe gatunki takie jak agrest, porzeczki, czy jagoda kamczacka. Nie ma ją one jednak dużych walorów ozdobnych, za to charakteryzują się wyjątkowo smacznymi owocami. Wybierzmy tylko takie odmiany, które wyróżniają się niewielkimi wymaganiami i mała siła wzrostu.
Owocujący sad może powstać także na naszym balkonie lub trasie a co ciekawe wcale nie musimy dysponować szczególnie wielką przestrzenią. Większość roślin niestety nie będzie nadawała się do uprawy w pojemnikach. Od razu możemy wykluczyć drzewa osiągające duże rozmiary, jak brzoskwinie czy czereśnie. Dla tych gatunków brakuje odpowiednich skarlających podkładek, co powoduje, że drzewa te będą rosły zbyt mocno. Do uprawy pojemnikowej nadają się zatem gatunki takie jak jabłonie, niektóre śliwy i gruszki. Mając na tarasie sporo miejsca możemy oczywiście posadzić silniej rosnące gatunki, które osiągają rozmiary zbliżone do drzew rosnących w sadach czyli o wysokości około 2 metrów.
Zalecane odmiany i gatunki z tradycyjnie uprawianych gatunków do sadzenia w pojemnikach szczególnie nadają się jabłonie. Wielkość jaką osiągnie roślina zależy w dużej mierze od podkładki, na której jest uszlachetnione. Jeśli kupimy drzewko na podkładce silnie rosnącej, wtedy urośnie duże. Jednak gdy posadzimy tę samą odmianę, ale na podkładce superkarłowej, to nawet po wielu latach drzewko osiągnie nie więcej niż 1, 5-2 metry wysokości. Dobierając odpowiednią podkładkę, sami decydujemy, jakie duże chcemy mieć drzewko. Przypomnijmy jeszcze raz ważną zasadę – im bardziej karłowata podkładka, tym bardziej rosnące drzewko.
Odmiany jabłoni, które można polecić do uprawy pojemnikowej to: Szampion, Pinova albo Idared, nie nadają się natomiast odmiany silniej rosnące takie jak Reneta, Papierówka bądź Jonagold. Również grusze dobrze sprawdzają się w uprawie pojemnikowej. Ich niewątpliwą zaletą jest tworzenie symetrycznych koron, z których można formować świeczniki, palmety lub prowadzić płasko przy ścianie budynku. Wybierzmy wyłącznie odmiany uszlachetniane na pigwie, dzięki czemu drzewka będą wyjątkowo słabo rosły.
Uprawa miniowoców
W sprzedaży, głównie w internecie, pojawiły się od niedawna maleńkie drzewka owocowe, określane jako miniowocowe. Hodowcy poprzez krzyżówki uzyskali rośliny o znacznie mniejszych rozmiarach korony, ale z zachowaniem wielkości owoców. Wśród nich możemy znaleźć większość gatunków, takich jak wiśnie, czereśnie, brzoskwinie i inne. Ich wspólną cechą jest bardzo powolny wzrost i niewielkie rozmiary, nawet po wielu latach. Dlatego miniowocowe przeznaczone są przede wszystkim do sadzenia w donicach. W takich krajach jak Włochy czy Hiszpania są dość często spotykane. Jednocześnie pełnią funkcję ozdobną, szczególnie w momencie kwitnienia oraz użytkową, gdyż rodzą typowe owoce. Donice z miniaturowymi drzewkami najczęściej ustawiane są na wewnętrznych dziedzińcach czyli tzw. patiach. Często można je też zobaczyć przed wejściem do domów, na skrajach schodów, a nawet na chodnikach. W ofercie naszych krajowych szkółek są zaledwie od paru lat, więc trudno stwierdzić jeszcze ich przydatność do uprawy w naszym zmiennym klimacie. Z reguły są to również rośliny sprowadzane z cieplejszych zakątków Europy, co sprawia, że ich odporność na przymrozki może nie być zbyt duża. Decydując się na zakup mini drzewek, należy traktować je bardziej jako ozdobna ciekawostkę aniżeli drzewka dające plony.