Styl rustykalny w architekturze
Odpoczynek na wsi to marzenie coraz częściej pojawiające się w głowach mieszkańców miast, żyjących w pogoni za karierą. Nie dziwi więc zjawisko suburbanizacji, czyli przemieszczania się ludności na obrzeża miast oraz tereny wiejskie. Wszyscy chcemy ciszy i spokoju, który nie zawsze jest prosty do osiągnięcia w obecnych czasach. Pozostaje pytanie jak stworzyć przestrzeń do życia, która będzie nawiązywała do małych miejscowości, gdzie czas płynie wolno. Czy można stworzyć takie warunki nawet w dużym mieście? Poznaj rustykalny styl w domach i aranżacji wnętrz.
Z pewnością swojskie domy są rodzinne i ciepłe, co oznacza, że są przyjazne swoim mieszkańcom (link do raportu Goodhome). Wielu z nas kojarzą się z czasami błogiego dzieciństwa i wakacjami u rodziny. To właśnie pozytywne konotacje i przytulne wnętrza są główną zaletą stylu rustykalnego, który jest nam bliski od zawsze, bo nawiązujący do dawnych czasów. Zastanówmy się, co go wyróżnia.
Cechy szczególne stylu rustykalnego
Wiejski styl jest inspirowany naturą, którą sam jest otoczony. Wewnątrz wiejskich domów króluje funkcjonalność i wygoda. Akustyka schodzi tu na drugi plan, z racji na otaczającą ciszę i brak sąsiadów w obrębie domu. Odnaleźć tu można technologię murowaną, jak i rozwiązania drewniane o niewielkiej powierzchni użytkowej. Obecnie często używa się balii i wysoko jakościowych gatunków drewna. Prosta bryła domu jest wzbogacona wykuszami, balkonami oraz detalami, które zaczerpnięto z tradycyjnych budowli. Pierwsze skrzypce w tej orkiestrze gra użyteczność i wspomniana tradycja. Wszystko ma tu swojego ducha historii.
We wnętrzach rządzą natomiast widoczne słoje drewna i naturalne materiały takie jak len i płótno. Nie mniej ważny jest kamień, bo na sztuczne materiały nie ma tutaj miejsca. Dozwolone jest natomiast wykorzystanie ceramiki i metale, jak żelazo i miedź.
Jeśli chodzi o kolory, królują tu barwy stonowane jak biel i beże, ale znajdziemy wiele barw ciepłych – szczególnie odcieni brązu. Ubogą paletę kolorystyczną rekompensuje możliwość wykorzystania ludowych wzorów i ozdób, które świetnie wpasują się w klimat wnętrza.
Jak wyglądają rustykalne wnętrza?
Błędem jest sądzić, że w tej aranżacji znajdziemy mnóstwo niepotrzebnych przedmiotów w stylu retro, które tylko i wyłącznie zbierają kurz. Wręcz przeciwnie. Podobnie jak styl klasyczny, styl rustykalny jest na swój sposób elegancki i ponadczasowy. Nie chodzi bowiem o nagromadzenie przypadkowych przedmiotów z jednej epoki, ale konsekwentne dobieranie dodatków kojarzonych z życiem na wsi. Lampy naftowe, drabiny, motywy roślinne – to wszystko będzie mile widziane. Kwestia wystroju to często przewaga inwencji twórczej nad drogimi dodatkami, znanymi ze stylu art deco (link).
Jak powstał styl rustykalny?
Ma on swój początek w czasach ludowych, gdzie życie w rytmie natury było czymś… naturalnym. To właśnie zatracenie dawnych wartości było impulsem do stworzenia stylu oddającego ducha dawnych lat. Styl rustykalny jest ukłonem w stronę XIX wiecznej i XX wiecznej ludowości. Jego zamierzeniem jest odwzorowanie stylu dawnych dworków i chałup.
Czy będzie on pasował wszędzie?
Zapewne ciężko wyobrazić sobie wiejski dom w środku miasta, jednak z pomieszczeniami jest o wiele łatwiej. Jeśli mieszkanie jest urządzone w stylu klasycznym, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaaranżować jedno z pomieszczeń na rustykalne. Nawet w dużym mieście może być to świetne odwołanie do ludowych tradycji i unikalny, na tle minimalistycznych stylizacji, pomysł.
Jeśli szukasz nietypowego domu lub wystroju, a wieś i natura grają w twojej duszy, przemyśl styl rustykalny. Poza tym, że jest on przytulny, podkreśli twoją tożsamość.