rabarbar w ogrodzie

Rabarbar – najprostsza roślina w ogrodzie

Tutaj znajdziesz sposób na uzyskanie dużych zbiorów rabarbaru oraz informacje jak uprawiać taką roślinę. Rabarbar może być stosowany w niewiarygodnej ilości, od deserów po chutney, czyli sos owocowo – warzywny. Tylko twoja wyobraźnia może tutaj wyznaczyć granice.

Rabarbar potrzebuje miejsca

Podczas sadzenia rabarbaru musisz przede wszystkim pomyśleć, że roślina potrzebuje wokół siebie przestrzeni. Duże liście mogą szybko zacieniać inne rośliny, więc nie należy oczekiwać, że wyrosną inne rośliny w odległości większej niż metr od rabarbaru.

Posadź rabarbar w pobliżu kompostu. Roślina rośnie energicznie, więc ważne jest, aby gleba była dobra i pożywna. Wiele osób sadzi go w pobliżu sterty kompostu, ponieważ ma w ten sposób zapewnione pożywienie oraz jednocześnie zasłania kompostownik. Rabarbar lubi wilgotną glebę, ale nie wolno go podlewać za mocno. Jeśli zrobi się bardzo sucho, należy go często podlewać, aby roślina mogła wytwarzać pędy. Usuń pączek kwiatu, aby uzyskać więcej łodyg.

Jeśli uprawiasz rabarbar, po to, aby zebrać jak najwięcej łodyg, musisz usunąć pąki kwiatowe, gdy się pojawią. Zabierają one energię potrzebną do wybijania się kolejnych pędów. Po usunięciu pędu kwiatowego, pędy będą znowu wyrastać.

Jak rozdzielać rabarbar?

Dzielenie rabarbaru jest łatwe. Upewnij się, że każda nowa roślina ma zarówno pędy, jak i korzeń. Podziel roślinę łopatą wiosną lub jesienią i natychmiast posadź nowe rośliny. Potrzebują dodatkowej wody podczas sadzenia i nie powinny być zbierane w pierwszym roku po posadzeniu.

łodygi rabarbaru

Nie zbierasz rabarbaru, wyciągasz rabarbar

Zbiór rabarbaru nazywa się ciągnięciem rabarbaru. Chwyć dobrze łodygę, w pewnej odległości od rośliny i wysuń ją prosto w górę. Chodzi o to, aby trzon z nóżkami, zwany trzonem, rozluźnił się za pomocą pociągnięcia. Pod największymi liśćmi znajdziesz również najgrubsze łodygi. Nie ciągnij zbyt wielu łodyg jednocześnie. Pamiętaj, że to liście zbierają energię, dzięki czemu roślina tworzy jeszcze więcej pędów.

Rabarbar kończy się jesienią

Pierwsze wiosenne łodygi rabarbaru są najlepsze. Gdy zbliżamy się do lata, łodygi stają się grubsze. Pamiętaj o podaniu kompostu lub nawozu pod rabarbar, bo to będzie miało wpływ na późniejsze plony. Roślina korzysta z zebranych sił, dzięki czemu można uzyskać dobre zbiory w przyszłym roku. Nigdy nie jedz liści rabarbaru.

Zaletą rabarbaru jest dobry smak i łatwość uprawy. Wcześniej roślina miała złą opinię ze względu na wysoką zawartość kwasu szczawiowego, który może sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych. W szczególności liście mają wysoką zawartość kwasu szczawiowego, tak wysokie, że łatwo stają się toksyczne. Dlatego nigdy ich nie jedz. Zawartość kwasu szczawiowego w łodygach jest mniejsza i różni się znacznie w różnych rodzajach rabarbaru. Jeśli nie pijesz kompotu rabarbarowego każdego dnia, kwas szczawiowy nie stanowi problemu.

Ulubieniec narodowy

Dziki rabarbar pochodzi z Chin i Rosji, a do Europy przybył w średniowieczu. Dopiero w XIX wieku ktoś zjadł rabarbar. Zaczęło się w Anglii i stamtąd rozprzestrzeniło się dalej. W latach sześćdziesiątych rabarbar stał się powszechny i stał się ulubieńcem wielu krajów. Podczas II wojny światowej rabarbar odegrał ważną rolę w kuchni, zastępując kilka rodzajów żywności, a ta roślina była niemalże w każdym ogrodzie. Jego powszechne stosowanie jest prawdopodobnie przyczyną spadku popularności rabarbaru w czasach powojennych. Obecnie jest ok. 70 różnych rodzajów rabarbaru, ale sprzedawanych w sklepach z roślinami jest tylko kilka z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *