Ozdobne gatunki traw w ogrodzie
Trawy kojarzą nam się przede wszystkim z soczyście zielonym dywanem w ogrodzie — miękkim i równo przystrzyżonym. Jednak poza gatunkami idealnie nadającymi się na trawnik, dostępne są również takie, które są ozdobą na rabatach, skalniakach lub w donicach. Część z nich stanowią nasze rodzime gatunki, inne pochodzą z odległych zakątków innych kontynentów. Dzięki nim Twój ogród może nabrać niepowtarzalnego charakteru. Oto kilka gatunków, które musisz poznać!
Trawa drżączka
Osiąga 60 cm wysokości i dobrze radzi sobie na podłożach zwięzłych, słabo przepuszczalnych z dużą zawartością gliny. Najbardziej charakterystyczną jej częścią są kwiatostany, na które składają się delikatne kłoski o sercowatym kształcie. Zwisają one w luźnych wiechach, stopniowo przebarwiając się na kolor fioletowobrązowy. Zielone liście dopełniają ciekawy obraz tej rośliny, która najlepiej prezentuje się w większych kępach.
Trawa kosmatka
Jeżeli szukasz zimozielonej rośliny z liśćmi tworzącymi luźne kępy, ten gatunek z pewnością przypadnie Ci do gustu. Dorasta do 80 cm wysokości, a jej brązowe kwiaty pojawiają się od kwietnia do czerwca i tworzą wrażenie delikatnej mgiełki unoszącej się nad soczystą zielenią liści. Kosmatka wymaga stanowisk ocienionych i wilgotnego podłoża, dlatego sprawdza się jako dekoracja ogrodów o gęstym nasadzeniu drzew, które częściowo osłonią ją przed ostrym letnim słońcem.
Trawa mozga
Jej dwubarwne, zielono-białe liście są atrakcyjną alternatywą dla traw o jednolitym kolorze. Mozga trzcinowata jest trawą kłosową i dorasta do 100 cm wysokości, a jej kwiatostany — wąskie, wiechowate — pojawiają się w czerwcu. Najlepiej prezentuje się samodzielnie na skalniakach lub w dużych, betonowych donicach. Największym atutem tej rośliny są stosunkowo niewielkie wymagania. Dobrze rośnie na glebach przeciętnie żyznych na stanowiskach nasłonecznionych lub półcienistych.
Trawa ostnica
Jej niebieskozielone, wąskie liście wyraźnie kontrastują z długimi, wiechowatymi kwiatostanami, które lekko poruszają się na wietrze. Gatunek ten dorasta do 100 cm wysokości, jednak dostępny jest również gatunek pokrewny, ostnica olbrzymia, która osiąga wysokość nawet 250 cm. Cechą charakterystyczną ostnic są wyschnięte kwiatostany utrzymujące się niemal przez całą zimę. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Łatwo zagłuszają inne rośliny, dlatego warto sadzić je w bezpiecznej odległości od rabat kwiatowych.
Trawa owies wiecznie zielony
Jeżeli w Twoim ogrodzie dominują akcenty kamienne, żwirowe ścieżki i nieco pustynny charakter, ten gatunek trawy doskonale uzupełni krajobraz. Jasnoniebieskie liście dorastają do 100 cm długości, a kłosowate kwiatostany pojawiają się w lipcu. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych.
Trawa rozplenica piórkówka
Jej kwiatostany trudno pomylić z innymi gatunkami traw — są włochate, w kształcie kłosowatych wiech w kolorze beżowym, lekko poruszają się smagane wiatrem. Aby wydobyć ich piękno, warto związać je u nasady łodyg, dzięki czemu bezpieczniej zniosą gwałtowne porywy wiatru, które mogą powodować ich pokładanie się. Piórkówka wymaga zacisznych, ciepłych stanowisk i najlepiej zimuje w pomieszczeniach. W mroźne zimy może przemarzać, dlatego roślinom zimującym w ogrodzie należy zapewnić odpowiednią ochronę.
Trawy ozdobą ogrodu
Choć wydają się pospolite, trawy to często rośliny równie atrakcyjne co inne gatunki ozdobne. Uzupełniają krajobraz, nadają mu pożądanego charakteru, a przy tym są stosunkowo proste w uprawie. Jeżeli do tego dodamy łatwość ich rozmnażania oraz trwałość, staje się jasne, że ozdobne gatunki traw to dobry wybór podczas aranżacji ogrodu. Nie zapomnij o nich podczas projektowania swojego cichego zakątka — bez względu na jego styl!