jak dbać o płot

Jak dbać o drewniany płot?

Czy twój drewniany płot wykazuje oznaki starzenia się? Czy starasz się przedłużyć żywotność ogrodzenia? Najlepszym sposobem na to jest zastosowanie odpowiedniej ochrony ogrodzenia z drewna. Przyjrzymy się niektórym sposobom, dzięki którym ogrodzenie będzie wyglądać świetnie przez wiele lat, i zminimalizujemy wszelkie możliwe szkody.

Oczyść swój płot

Twoje ogrodzenie jest codziennie narażone na deszcz, brud i inne zanieczyszczenia, a większość z nich będzie przylegać, dopóki nie zostanie zmyte. Ponadto drewno jest materiałem porowatym, więc ma tendencję do wchłaniania wody, która może powodować pleśń. Aby ogrodzenie wyglądało jak nowe, konieczne jest coroczne czyszczenie. Jeśli zdecydujesz się na użycie myjki ciśnieniowej do czyszczenia chemicznego, będziesz musiał chronić otaczające rośliny. Po zabezpieczeniu roślin za pomocą szczotki drucianej zeskrob odpadające resztki. Następnie spryskaj ogrodzenie zestawem węży wysokim ciśnieniem. Jeśli chcesz dalej czyścić ogrodzenie, użyj myjki ciśnieniowej, ale rób to ostrożnie, aby nie uszkodzić drewna.

Uzupełnienie ubytków

Ponieważ ogrodzenie jest czyste, teraz jest idealny czas na nałożenie spoiwa. Poczekaj, aż ogrodzenie całkowicie wyschnie przez co najmniej jeden dzień, najlepiej dwa dni. Wykorzystaj ten czas na poszukiwanie i zakup najlepszego uszczelniacza do lokalnych warunków pogodowych. Nałóż spoiwo pędzlem, tak jak się maluje. Jeśli w drewnie są głębsze rowki, wybierz odpowiednią metodę, aby zapewnić najlepsze pokrycie. Podczas gdy ogrodzenie powinno być regularnie czyszczone, uszczelnianie drewna musi następować tylko raz na 2-5 lat. Jeśli nie masz pewności, czy uszczelniacz nadal działa, spryskaj ogrodzenie wodą. Woda będzie się zbierać, jeśli szczeliwo będzie nadal obecne na drewnie.

Architektura krajobrazu

Krzewy, kwiaty i inne rośliny są główną częścią każdego krajobrazu. Niestety rośliny zatrzymają wilgoć i przyciągną robaki. Oba te problemy mogą spowodować, że ogrodzenie zepsuje się szybciej niż zwykle. Aby temu zapobiec, wybierz rośliny trzymające około półtora metra od ogrodzenia. Będziesz nadal korzystać ze wspaniałego podwórka, ale z mniejszą szansą na uszkodzenie drewna.

drewniany płot

Umieszczanie zraszaczy

Do tej pory powinieneś zdawać sobie sprawę, że woda i drewno nie są świetną mieszanką. Chociaż twoje drewno jest uszczelnione, nie oznacza to, że powinno być stale nasiąknięte. Oznacza to, że powinieneś uważać na miejsce, w którym umieścisz zraszacze. Nie ma w tym wielkiej tajemnicy – kiedy podlewasz swoje podwórko, obserwuj, gdzie uderza woda. Jeśli zauważysz, że ogrodzenie jest mokre w dowolnym momencie, przenieś zraszacz w inne miejsce. Czasami upewnienie się, że trawa otrzymuje odpowiednią ilość wody i niezmoczenie ogrodzenia może być trudne. W takim przypadku wybierz podlewanie tych obszarów wężem ogrodowym. Tak, może to potrwać nieco dłużej, ale Twój płot będzie bezpieczny!

Naprawy płotu

Ponieważ ogrodzenie z drewna jest tak dużą inwestycją, często bardziej opłacalne jest przeprowadzanie napraw w razie potrzeby, niż czekanie na wymianę całej konstrukcji. Niektóre naprawy są znacznie łatwiejsze niż inne, w tym wymiana brakujących desek i sprawdzanie gwoździ, które utrzymują wszystko na miejscu. Jeśli znajdziesz jakieś pęknięcia w drewnie, dodanie odrobiny kleju do drewna pomoże powstrzymać wzrost szkód. Niestety, nie wszystkie naprawy są tak proste, a ostatecznie drewniany płot będzie wymagał wymiany.

Plan ochronny

Wiemy, że życie jest pełne problemów i kłopotów. Inne obowiązki stają się bardziej naglące niż wykonywanie zadań związanych z ochroną ogrodzenia z drewna. Jeśli jednak zdecydujesz się zabezpieczyć ogrodzenie, postępując zgodnie z tymi wskazówkami, zobaczysz, że ogrodzenie pozostaje atrakcyjne na dłużej.

Gdy okaże się, że musisz wymienić ogrodzenie, poproś o wycenę i zbadaj reputację wykonawcy. Dodatkowo sprawdź wybrane przez siebie drewno, ponieważ niektóre lepiej nadają się do określonych klimatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *