monstera

Efektywne i ozdobne rośliny do mieszkania

Posiadanie w domu roślin pełni funkcję nie tylko estetyczną, ale również praktyczną. Piękne, zielone liście i oryginalne kwiaty z pewnością będą ozdobą twojego wnętrza, jednocześnie poprawiając jakość powietrza oraz ułatwiając odpoczynek. Wiele roślin jest naturalnymi filtratorami, co oznacza, że produkują tlen i jednocześnie są w stanie usuwać zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Dodatkowo warto wiedzieć, że zielony kolor relaksuje i uspokaja. Nie jesteś pewny, jakie rośliny kupić? Przedstawiamy listę efektownych roślin, które z pewnością staną się ozdobą twojego mieszkania!

Monstera

Jedną z najmodniejszych roślin ostatnich czasów jest zdecydowanie monstera. Różne odmiany, szczególnie monstera dziurawa, podbijają serca kolejnych osób. I nic dziwnego! Piękne liście o oryginalnym kształcie będą ozdobą każdego pomieszczenia. Zaletą monstery jest to, że oczyszcza powietrze i pozytywnie wpływa na mikroklimat pomieszczenia. Można ją hodować w środowisku półcienistym lub zapewniającym jej delikatne, rozproszone światło. Podlewamy umiarkowanie, ale regularnie.

Sansewieria

Wśród oryginalnych roślin nie sposób nie wymienić sansewierii. Długie, cienkie liście mogą się kojarzyć z trawą na sawannie lub kolcami jakiegoś zwierzaka. W zależności od odmiany, rośliny różnią się wyglądem liści – część jest faktycznie cieniutka, część szersza i nieco bardziej mięsista. Jeżeli zależy nam na bardzo efektownym wyglądzie naszych roślin, posadźmy kilka okazów w jednej donicy. Sansewierie są bardzo łatwe w uprawie. Wystarczy zapewnić im suche powietrze i niewielką ilość wody raz lub dwa razy w miesiącu.

Skrzydłokwiat

Same liście to za mało? Skrzydłokwiat posiada również piękne, białe kwiaty. Roślina jest filtratorem, dzięki czemu oczyszcza powietrze i poprawia mikroklimat miejsca, w którym się znajduje. Skrzydłokwiat posiada dobrą zdolność “komunikacji” – kiedy ma za mało światła, nie wytwarza kolejnych kwiatów. Kiedy brakuje mu wody, liście stają się oklapnięte. Postarajmy się zapewnić tej roślinie jasne stanowisko z rozproszonym światłem i regularne podlewanie, a z pewnością odwdzięczy nam się pięknym wyglądem.

Palma kentia

Marzy ci się odrobina egzotyki? Co powiesz na palmę kentia? Jeżeli dysponujesz przestronnym pomieszczeniem, ta roślina z pewnością się w nim odnajdzie! Piękny, intensywnie zielony kolor ożywi aranżację i doda jej lekkości. Palma kentia może stać w cieniu lub półcieniu. Pamiętaj o regularnym podlewaniu (ziemia powinna być cały czas wilgotna), ale uważaj, żeby nie przelać rośliny. Korzenie nie mogą stać w wodzie, ponieważ zaczną wówczas gnić.

Strelicja królewska

Strelicja królewska to niezwykle efektowna, roślina o oryginalnych, dwukolorowych kwiatostanach. Kwiat ten najlepiej czuje się w przewiewnych, jasnych mieszkaniach lub na balkonach. Jego stanowisko powinno być słoneczne, choć poradzi sobie również w półcieniu. Strelicję należy podlewać regularnie, pilnując, by gleba zawsze była delikatnie wilgotna.

Mamy nadzieję, że ta krótka lista pomoże ci w wyborze roślin, które staną się zielonym akcentem w twoim mieszkaniu i będą mogły pełnić nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *