styl orientalny

Ten niezwykły orient – mieszkanie w stylu dalekowschodnim

W mieszkaniach europejskich stosunkowo rzadko spotykamy dalekowschodnie aranżacje, częściej są to dodatki, które przywozimy z podróży lub kupujemy w tzw. sklepach indyjskich. Czym wyróżnia się styl dalekowschodni i jak przygotować mieszkanie, by odnaleźć w nim odrobinę japońskiego porządku i chińskiego spokoju filozofii taoizmu?

Nieoczywistość

Styl orientalny nie jest stylem oczywistym, takim jak retro czy glamour. Mogą do niego należeć różne elementy, różne kolory, które będą nam przywodziły na myśl dalekie kraje. Ale jakie? Mogą to być zarówno Chiny, Indie, Tajlandia, ale… w stylu orientalnym o dziwo odnajdujemy często elementy bliskowschodnie, a nawet afrykańskie. Ten dziwny Misz masz nie pozwala na dokładne określenie, czego możemy się spodziewać. Jak zatem przenieść to nieznane na nasze, polskie warunki?

Ściany

To, co umieszczamy na ścianach, może pełnić różnorakie funkcje. Po pierwsze będzie to tło dla kolorowych i fikuśnych mebli, które chcemy w danym pomieszczeniu zainstalować, a z drugiej strony kolor ściany i tapeta, mogą być ozdobą samą w sobie. Ozdobą, wyznaczającą kierunek i styl całego pomieszczenia, a nawet mieszkania.

Wśród orientalnych tapet można znaleźć takie, które przedstawiają tradycyjne symbole, jak np. mandala, z kolei bogate motywy kwiatowe przywodzą na myśl Chiny i Japonię. Jak już wspomnieliśmy, można także postawić na jednokolorowe tło, które będzie jedynie czymś, na czym wyróżnią się liczne meble, obrazy i dodatki. Ciekawym elementem będą orientalne znaki na ścianach.

Meble

Powiedzieć ogólnie o meblach do stylu orientalnego, to jakby w ogóle nic nie powiedzieć. To trudne wyzwanie nie daje się streścić w kilku słowach, bo w zależności od konkretnego kraju, będą to różne elementy charakterystyczne. Decydując się na japoński styl w mieszkaniu możemy użyć niskich stolików i poduszek do siedzenia, rewelacyjnie sprawdzą się parawany, maty i okrągłe łóżko. Do tego jeszcze odpowiednia lampa, a w kącie zestaw do sushi.

Styl indyjski w mieszkaniu to z kolei bogato zdobione wąskie szafki/stoliki nocne, z Indiami kojarzą się także słonie i inne figurki, łapacze snów, warto postawić na ozdobne dywany i ogólnie dużo materiałów, chust, które mogą odgraniczać od siebie różne strefy mieszkania.

Bardzo charakterystyczny może okazać się również styl chiński. Osiąga się go dzięki czerwonym meblom, lampionom i smokom w różnych postaciach (mogą być wyżłobione w meblach, mogą to być figurki czy malowidła naścienne). Do tego warto jeszcze zwrócić uwagę na sam kształt mebla. W stylu chińskim dominować będą zwieńczenia i elementy kojarzące się z bardzo typowymi dla tego kraju świątyniami.

Oświetlenie

Lampy chińskie to popularne rozwiązanie ostatnich lat, nawet w domach, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego ze stylem chińskim. Wybierana kolorystyka lamp to czerwień lub połączenie słota z czernią, najlepiej ujęte w metalowy abażur w kształcie okrągłej kratownicy. Bardziej nietypowym rozwiązaniem jest tajski kinkiet, tu z kolei dominującym kolorem będzie głęboki niebieski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *