Ogród wertykalny – co to takiego i jak go założyć?
Wiosna sprzyja temu, że chce nam się więcej przebywać na dworze i zakładać ogródki. A te mogą być różne w zależności od indywidualnych predyspozycji, powierzchni terenu, własnych upodobań, możliwości finansowych i pewnie jeszcze kilku innych rzeczy.
Ogrody warzywne lub kwiatowe, albo ogrody mieszane najczęściej zakładane są na mniejszym lub większym gruncie. Lecz warzywa i kwiaty mogą również znaleźć się w skrzynkach, na przygotowanych podwyższeniach, na rabatkach, w donicach na balkonach, czy na tarasie lub w altankach. Można również stworzyć pionowy ogród zwany ogrodem wertykalnym.
Jak wygląda ogród wertykalny?
Ogród wertykalny może zdobić ścianę na zewnątrz budynku, może rosnąć na płocie, a także na ścianie wewnątrz domu. Ogrody zakładamy głównie wiosną, lecz nie jest to regułą, gdyż ogród wewnątrz domu możemy założyć o każdej porze roku. Na pewno nie będzie on taki, jak ten zewnętrzny, lecz będzie cieszył jeszcze bardziej niż ogród letni, bo będzie stanowił zieloną oazę podczas szarej jesiennej, czy białej i mroźnej zimy. Ogród wertykalny to bardzo dobra alternatywa dla letnich zielonych ogrodów. Ogród taki może mieć każdy niezależnie od tego, czy posiada ktoś duży dom, czy tylko małe mieszkanie w bloku.
Można stworzyć go na ścianie w salonie, na ścianie w sypialni, w gabinecie, a także w kuchni. W salonie, w sypialni i w gabinecie sprawdzi się doskonale jako zielona ściana dostarczająca miłych wrażeń wzrokowych, jak i będzie naturalnym dostarczycielem i oczyszczaczem powietrza oraz regulatorem poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Natomiast w kuchni zielona ściana może tworzyć miejsce uprawy ziół i przypraw oraz drobnych warzyw, jak na przykład szczypiorku.
Ogrody wertykalny posiada także inne określenia, gdyż czasem nazywa się go pionowym ogrodem lub zieloną ścianą. W zależności od powierzchni mieszkania i od upodobań może on zajmować całą ścianę w domu lub tylko jej jakąś część. Ogrody pionowe zdobią nie tylko domy i mieszkania, lecz także ściany w hotelach, w restauracjach, w kawiarniach, w biurach. W zasadzie może on znaleźć się w każdym miejscu i wszędzie daje dużo radości, relaksuje i poprawia nastrój.
Pomysł na ogród pionowy na ścianie
Wygląd ogrodu na ścianie zależy od naszej pomysłowości. Im większa fantazja tym ciekawszy ogród wertykalny. Bardzo dużo satysfakcji daje budowanie zielonego ogrodu wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz domu. Budując zielony ogród na ścianie warto pamiętać o właściwym doborze roślin, bo nie wszystkie chętnie rosną obok siebie. Ponadto nie wszystkie rośliny są jednakowo wymagające i trzeba również wziąć pod uwagę pielęgnację ogrodu. A więc to, czy będziemy w stanie dobrze się nim zająć. Jest to szczególnie ważne w przypadku dłuższych nieobecności w domu, nawału pracy, choroby, ułomności, wieku.
Jakie rośliny nadają się do ogrodu wertykalnego?
Ogród pionowy w salonie wymaga posadzenia roślin głównie płożących, jak na przykład bluszczu pospolitego. Natomiast w ogrodzie znajdującym się w kuchni, w tak zwanym zielniku można hodować zioła, jak na przykład bazylię, miętę oraz niektóre warzywa.
Ogród wertykalny wszędzie wprowadzi miłą atmosferę i stworzy wspaniale wyglądającą zieloną dekorację. Z tym, że ogród taki na zewnątrz domu można zakładać tylko wiosną lub latem. Natomiast wewnątrz budynku można go tworzyć zarówno na wiosnę, jak i o każdej innej porze roku. Zielona ściana lub zielony kącik w domu będzie obleganym miejscem przez domowników, gdyż każdy człowiek dobrze się czuje w miejscu, w którym rosną kwiaty lub inne rośliny.
Ponadto zielona ściana w domu, to wspaniała alternatywa dla tych osób, które na co dzień rzadko mogą obcować z naturą, gdyż uniemożliwia im to choroba, starszy wiek lub niepełnosprawność. Posiadając w domu zielony ogród mogą mieć namiastkę natury w zasięgu ręki. Zielona ściana lub zielony kącik w domu odpędzi nie jedną złą myśl i natchnie pozytywna energią, a to jest bardzo ważne dla osób, którzy z różnych powodów nie mogą wychodzić na zewnątrz. Obecność zieleni ukoi nerwy i przyspieszy efekty leczenia.