ogród warzywny

Jak stworzyć ogród warzywny?

Każdy, kto marzy o dostępie do własnych zdrowych warzyw i jednocześnie lubi pracę na świeżym powietrzu może stworzyć ogród warzywny w pobliżu domu. Na potrzeby rodziny wystarczy niewielka działka, na której będą uprawianie warzywa, zioła i owoce.

Od czego zacząć przygotowania?

Przede wszystkim wybieramy z namysłem miejsce, gdzie nasz ogródek ma powstać. Powinien to być teren płaski, dobrze nasłoneczniony i osłonięty od wiatru. Nie jest wskazane umieszczanie warzyw w bezpośrednim sąsiedztwie dużych drzew, bo wtedy rośliny będą ze osobą konkurować o wodę. Miejsce to powinno być też położne z dala od ruchliwych dróg, wszak zależy nam na uzyskiwaniu zdrowych plonów. Zawczasu powinniśmy także przemyśleć kwestię nawadniania ogrodu. Dla naszej wygody powinien, więc być on blisko domu i ujęcia wodnego. Jeśli na danej posesji są zwierzęta to warto taki ogródek ogrodzić.

warzywa w ogrodzie

Znaczenie dobrego podłoża dla uprawy warzyw

Podłoże w bardzo dużym stopniu wpływać będzie na wysokość i jakość plonów. Dobrze jest, więc zacząć od zmierzenia odczynu gleby, co można zrobić oddając ją do badania w odpowiedniej instytucji albo z użyciem miernika. Dla większości warzyw najlepsze jest pH w granicach 6-6, 5. Jeśli okaże się, że na naszej działce mamy kwaśną glebę to zawsze możemy to zmienić przy użyciu wapnowania. Ten zabieg dobrze jest wykonać w sezonie poprzedzającym, bo część warzyw źle rośnie bezpośrednio po wapnowaniu. Zanim zaczniemy siać nasze warzywa powinniśmy oczyścić ziemie z gałęzi, kamieni i przede wszystkim chwastów, które mogą mieć na sobie resztki pleśni. Ziemie należy także spulchnić. Bardzo ważne jest także, aby ziemia pod uprawę warzyw była nawożona organicznie. W tym celu można zastosować obornik albo kompost.

Jak rozplanować ogród warzywny?

Ogród warzywny dobrze jest sobie rozplanować na kartce papieru. Warto pamiętać, że nie jest obojętne, co, gdzie posadzimy. Jedne rośliny nie lubią swojego sąsiedztwa, inne potrzebują dużo słońca albo cienia. Powinniśmy, więc wyznaczyć grządki najlepiej o szerokości 120 cm. Pomocny będzie tutaj sznurek zwinięty na dwóch kołkach. Takie narzędzia pozwala wyznaczać linie proste. Pomiędzy grządkami muszą być ścieżki również odpowiednio szerokie, aby w razie potrzeby móc wjechać taczką. Ponadto należy przestrzegać odległości dotyczących rozstawu sianych warzyw.

przygotowanie ogrodu warzywnego

Kalendarz siewów i nasadzeń

Początkujący ogrodnicy mogą mieć problem z podjęciem decyzji, kiedy siać poszczególne rośliny. Z pomocą przychodzą nam liczne tabele i zestawienia dostępne w Internecie. Warto sobie wydrukować taką ściągawkę, by wiedzieć, kiedy kupić nasiona, sadzonki a kiedy przygotowywać rozsadę.

Sianie do gruntu czy z rozsady?

Osoba zajmująca się ogrodem warzywnym musi także posiąść wiedzę na temat tego, które warzywa można posiać bezpośrednio do gruntu a które lepiej przygotować w formie rozsady albo kupić gotowe sadzonki. Przykładowo z rozsady powstają pomidory i papryka, gdyż są to rośliny wymagające wysokich temperatur w fazie wzrostu. Sadzonki możemy przygotowywać w domu w specjalnych wielodoniczkach. Obecnie kupić można doniczki biodegradowalne i wtedy sadzona w takiej doniczce trafia bezpośrednio do gruntu. Zdecydowana większość sadzonek może trafić do gruntu dopiero po ostatnich przymrozkach a więc około 15 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *