stroik świąteczny

Jak samodzielnie zrobić świąteczny stroik?

Stroiki świąteczne to jedna z najpopularniejszych ozdób domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Odpowiednio wykonany przyciąga wzrok i stwarza niepowtarzalną, ciepłą atmosferę. Najpiękniejsze zawsze są te wykonane samodzielnie – jak więc stworzyć piękny stroik, który doda wystrojowi naszego domu odrobinę niecodziennej magii? Najpierw spróbujmy wyobrazić sobie, jak ma wyglądać nasz idealny stroik, dostosujmy jego projekt do reszty wystroju domu, określmy kolorystykę i styl, których konsekwentnie będziemy się trzymać.

Wycieczka do lasu

Niezastąpione przy tworzeniu stroików będą wszelkiego rodzaju iglaste gałęzie, które bez problemów powinniśmy znaleźć w lesie – idealnie nadadzą się gałęzie świerku, jodły, popularnej sosny. Dodatkowo zwróćmy uwagę na szyszki – dobrze sprawdzą się te większe, jak i mniejsze na przykład
z modrzewia. W stroikach dobrze prezentuje się również mech, kawałki kory i kształtnych gałązek.
Jeśli chcemy do ozdoby wykorzystać plastry suszonych pomarańczy musimy odpowiednio wcześniej pokroić owoce na plasterki i wysuszyć je w suszarce do grzybów, piekarniku lub po prostu na kaloryferze.

Wycieczka do sklepu

Profesjonalny stroik wymaga wykorzystania gąbki florystycznej z pianki. Tę średnich rozmiarów kupimy w sklepach już za około 5 złotych. Możemy z łatwością nadać jej kształt jakiego potrzebujemy, dlatego lepiej kupić tę trochę większych rozmiarów, aby w razie potrzeby móc dostosowywać na bieżąco jej formę do projektu. To właśnie w gąbkę, wbijać będziemy gałązki oraz świeczki naszego stroika. W sklepie warto zaopatrzyć się także we wstążki, małe bombki, świece oraz inne ozdoby, które chcemy wykorzystać. Nie zapomnijmy o przezroczystym kleju w pistolecie i kilku drucikach.

Wykonanie

Rozpoczynając, nadajemy gąbce odpowiedni kształt – bardzo dobrze prezentują się tradycyjne, okrągłe stroiki – piance nadajemy więc kształt koła. Przygotowujemy najładniejsze gałązki i wbijamy je w gąbkę, tym samym dokładnie ją zakrywając. Szyszki oraz inne ozdoby przymocowujemy do stroika za pomocą rozgrzanego kleju, który po wyschnięciu nie będzie widoczny. Bombki możemy przywiązać do gałązek za pomocą ozdobnych wstążek. Na koniec zapalniczką rozgrzejmy druciki, tak by z łatwością wbiły się w podstawę świeczek. Gdy tak się stanie, drucikami przymocujmy je do gąbki – zapewni to większą stabilność świec niż bezpośrednie ich wbicie w piankę. Stroik możemy dowolnie wykończyć dostępnymi ozdobami i cieszyć się nim przez całe Święta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *