jak urządzić pokój dziecka

Idealny pokój dla dziecka

Urządzamy idealny pokój dla dziecka

Gdy nasze dziecko wyrasta z wieku niemowlęcego, zaczynamy zastanawiać się nad reorganizacją jego pokoju. Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się bowiem jego potrzeby. Rozpoczyna się okres poznawania świata. Dziecko uczy się wszystkimi swoimi zmysłami. My jako rodzice ze wszystkich sił staramy się wspomóc dziecko w tej nauce tworząc właściwe warunki. Przystosowując pokój dla kilkulatki należy skupić się na trzech zasadniczych kwestiach, tj. ogólnym wystroju wnętrza, stworzeniu miejsca do spania oraz miejsca do zabawy i nauki.

Wystrój wnętrza i umeblowanie

Przed rozpoczęciem wszelkich prac, powinniśmy stworzyć sobie wizję pokoju dziecięcego. Możemy skorzystać z porady projektanta wnętrz lub samemu poszukać inspiracji w czasopismach albo w Internecie.

Zastanówmy się nad kolorem i strukturą ścian. Elegancki dziewczęcy pokoik powinien być barwny. W sprzedaży jest wiele odcieni typowo dziewczęcych kolorów. Można wybrać farby do ścian w różnych odcieniach różu, jak i w innych pastelowych kolorach takich jak błękity, zielony, żółty. Aby ocieplić wnętrze zaleca się aby na jednej lub wszystkich ścianach zastosować tapety w dziecięce wzory. Szczególnym uznaniem dziewczynek cieszą się tapety w misie, jednorożce, balony.
Ogromny wpływ na wygląd pokoju mają również meble. Powinny być zarówno funkcjonalne jak i efektowne. Meble do pokoju dziecięcego występują zazwyczaj w jasnych kolorach (biały, jasne odcienie drewna). Stanowią one tło dla kolorowych ścian i zabawek. Nie ma przeszkód aby zamówić meble o gładkich drzwiczkach, jak również takie, które przedstawiają jakieś motywy dziecięce (wyżłobione lub naklejone). Fajnie wyglądają także nietypowe uchwyty do szafek i szuflad (np. kryształki, chmurki, motylki).

Miejsce do spania

Urządzając pokój kilkulatki dobrze jest wydzielić w nim co najmniej dwie strefy. Pierwszą jest miejsce do spania a drugą do spędzania czasu w pokoju w trakcie dnia.

Producenci mebli przygotowali szeroką ofertę łóżek dla dzieci. W sprzedaży są standardowe łóżka, jak również meble z dziecięcymi akcentami (w formie karocy, zamku, rakiety). Duża popularnością cieszą się łóżka piętrowe. Przy czym w ofercie są łóżka piętrowe dla dwójki dzieci, jak i łóżka piętrowe dedykowane dla jednego dziecka (górna część służy do spania, a dolna do zabawy). Dodatkowe miejsce do przechowywania uzyskamy kupując łóżko z szufladami.
To na jakie łóżko się zdecydujemy, zależy od tego ile lat ma dziecko w momencie urządzania pokoju. W przypadku mniejszych dzieci zaleca się zakup łóżka z możliwą do odkręcenia barierką zabezpieczającą.

Miejsce do zabawy i nauki

Codzienność kilkuletnich dziewczynek polega na nieustannej potrzebie zabawy. W dzisiejszych czasach dzieci mają zazwyczaj sporo zabawek. Ich przechowywanie ułatwią dostępne dla dzieci półki lub tkaninowe kosze.

Dziecięce zabawy odbywają się głównie na podłodze. Istotne jest abyśmy jako rodzice zadbali o izolację cieplną, bezpieczeństwo i higienę powierzchni płaskich. Może to być wykładzina lub dywan z atrakcyjnymi aplikacjami. Dobrej zabawie i nauce sprzyjają także stolik z krzesełkami dostosowany do dziecięcych rozmiarów.
Uśmiech na twarzy dziewczynki wywołają wszelkiego rodzaju gadżety takie jak namiot tipi, fotelik lub taborecik. Ostateczny klimat w pokoju stworzą firanki, ramki, poduszki, lampki, pompony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *