narzuta na łóżko

Kapy i narzuty na łóżka – jak dobrać je do wnętrza?

Kapa na łóżko pełni funkcję ochronną, a także ozdabia samo łóżko jak i całe wnętrze. Wystarczy dobrze dobrać ją do stylu danego pomieszczenia, aby stała się jego ciekawym uzupełnieniem.

Posiadanie łóżka, które nie jest składane na noc, jest bardzo praktyczne i wygodne, jednak powinno ono posiadać kapę, która przykryje pościel, chroniąc ją przed widokiem niepowołanych osób, a także przed zabrudzeniem czy zakurzeniem. Kapa, zwana inaczej narzutą, poza wymienionymi funkcjami praktycznymi może być także wspaniałą dekoracją.

Jak dobrać kapę na łóżko do wnętrza?

Dostępne dziś kapy na łóżka są bardzo atrakcyjne, często więc stają się dominującą ozdobą w danym wnętrzu. Dopasowanie ich do wystroju wnętrza, koloru ścian, dywanu czy zasłon spowoduje, że całe pomieszczenie będzie wyglądało bardzo harmonijnie. Warto zwrócić uwagę na staranny wybór narzuty szczególnie wtedy, kiedy łóżko znajduje się w centrum danego pokoju (na przykład w pomieszczeniach pełniących wyłącznie funkcję sypialni). Wtedy będzie ona elementem, który jako pierwszy rzuci się w oczy wchodzącej osobie. Do kapy łóżkowej można dobrać również podobną narzutę na fotele czy sofy, choć ciekawie wygląda jeśli tkaniny te różni kolorystyka, ale posiadają podobny wzór.

kapa na łóżko

Jeśli jednak chcemy postawić na bardziej stonowany wystrój sypialni, możemy wybrać kapę w neutralnym kolorze, na przykład taką, która odpowiada odcieniowi ścianom. Taki wystrój ułatwia wyciszenie się po całym dniu wrażeń i przyspiesza zaśnięcie.

A może kapa z futerkowej tkaniny?

Tkaniny przypominające wyglądem i dotykiem futro, są często wybierane przez osoby, które do swoich wnętrz pragną wprowadzić wrażenie przytulności a także lubią się otaczać materiałami przyjemnymi w dotyku. Tego typu kapa na łóżku sprawdzi się również we wnętrzach, które posiadają akcenty zwierzęce. Widok futerkowej narzuty sprawia, że chcemy odpocząć na takim łóżku, kojarzy się z bezpieczeństwem, ciepłem i delikatnością. To sprawia, że włochate tkaniny przypominające futro są często kupowane zimą, kiedy podświadomie sięgamy po materiały mogące nas ogrzać.

Kapy nowoczesne

Nowoczesne wzornictwo w przypadku tekstyliów domowych znajduje zastosowanie nie tylko na firanach i zasłonach, ale także na kapach używanych do osłonięcia i ozdoby sof, foteli czy łóżek. Współgra ono zarówno z wnętrzami utrzymanymi w świeżym, modnym stylu, jak i stanowi ciekawy element ożywiający wnętrza neutralne. Jeśli więc szukamy jakiegoś prostego i szybkiego sposoby na odmianę sypialni lub pokoju, w którym znajduje się spora kanapa, możemy dodać mu wyrazu poprzez zastosowanie narzuty o nietypowym wzorze. Często jeden dominujący akcent kolorystyczny lub wyraźny wzór potrafi sprawić, że całe pomieszczenie nabiera zupełnie innego charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *