Cztery proste pomysły na zagłówek łóżka DIY
Z czego zrobić zagłówek, gdy nie odpowiadają ci dostępne gotowe rozwiązania albo gdy masz już ramę łóżka, ale bez zagłówka? Sprawdź nasze cztery inspiracje i spróbuj swoich sił w DIY!
Zagłówek z palet
Meble z palet cieszą się niesłabnącą popularnością. Dzisiaj nie Trzeba robić ich samodzielnie, ale można kupić już gotowe, i to zarówno w małych alternatywnych pracowniach, jak i w większych firmach meblarskich. Jeżeli i tobie wciąż podobają się takie elementy we wnętrzach, możesz pokusić się o zrobienie zagłówka z palety – albo dwóch, gdy mowa o dwuosobowym łóżku. Pamiętaj, że palety na meble muszą być wysokiej jakości i nowe lub po prostu w idealnym stanie. Nie nadadzą się raczej te sprzedawane jako palety jednorazowe. Ważne też, aby przed ostatecznym wykończeniem farbą czy impregnatem przeszlifować wszystkie powierzchnie, aby pozbyć się ewentualnych drzazg i chropowatości mogących uszkodzić pościel.
Zagłówek z paneli tapicerowanych
Na zagłówek DIY znakomicie nadadzą się panele tapicerowane, które można zamontować do ściany. Zapewnią one od razu miękkość, pozwalając oprzeć się wygodnie podczas czytania czy oglądania seriali w łóżku. Dodatkowo wyciszą ścianę, co przyda się zwłaszcza, gdy po jej drugiej stronie znajduje się mieszkanie sąsiada lub pokój twojego nastoletniego dziecka. Takie efektowne wezgłowie za łóżkiem wspaniale dopełni wnętrze urządzone w bogatym stylu, np. glamour czy retro, ale także nowoczesne, bazujące na wyraźnych kolorach i geometrii. Możesz dobrać panele tapicerowane w jednym kolorze lub w dwóch czy więcej uzupełniających się. Oprócz klasycznych prostokątów powodzeniem cieszą się te w kształcie sześciokątów, które można ułożyć w formę plastra miodu.
Zagłówek z grubej tkaniny
Ten pomysł może przywodzić na myśl powieści historyczne, których bohaterowie zasiedlali salony i bawialnie ze ścianami pokrytym aksamitem, atlasem, złotogłowem czy brokatem. Ale odpowiedni dobór wzoru tkaniny oraz reszta aranżacji sypialni pozwolą wpleść go we wnętrze całkiem współczesne. Jeśli bardziej niż na powierzchni do opierania się na siedząco zależy ci na efekcie wizualnym, możesz wykorzystać odpowiednio długi i szeroki pas tkaniny zawieszony za łóżkiem. Najprostszym sposobem na jego zamontowanie będzie karnisz, który możesz ukryć za listwą przysufitową albo też dobrać do wnętrza i zostawić na widoku jako dodatkową ozdobę. Zaletą jest łatwość demontażu – materiał można bez trudu wyprać w pralce, a także zamienić na inny, gdy kolor i wzór ci się znudzą.
Zagłówek DIY z desek
Ze względu na swoją uniwersalność i wiele sposobów wykańczania drewno jest niesamowicie uniwersalnym materiałem we wnętrzach. Przycięte na wymiar deski – nowe lub z odzysku, sztachetowe lub podłogowe – stworzą efektowne wezgłowie łóżka DIY. Lite drewno jest zawsze przyjemnie ciepłe w dotyku, wpasuje się w każdy styl aranżacji, a rozmaitość odcieni i rodzajów wykończenia pozwalają uzyskać bejce, lakiery, oleje i woski. Tak jak w przypadku palet przed ostatecznym wykończeniem zadbaj o dokładne oszlifowanie powierzchni, by pozbyć się szorstkości i zadziorów, które mogłyby podrapać skórę lub zaciągnąć materiał poduszki.